GeriEkonomi Esnafa vergi müjdesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esnafa vergi müjdesi

Esnafa vergi müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, esnafa yönelik teşvik ve desteklere işaret ederek, basit usulde vergilendirilen esnafın bu yıl 9 bin liraya kadar elde edeceği kazançtan vergi alınmayacağını aktararak, yaklaşık 550 bin civarında basit usul mükellefinin bu düzenlemeden yararlanmasını beklediklerini söyledi.

Ağbal, TRT Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. “Özel halk otobüsü sahibi işletmesi aylık elde etmiş olduğu hasılatın yüzde 1.5'unu eğer KDV olarak öderse, biz artık tek tek faturalara bakmayacağız. Bunun Bakanlar Kurulu kararını çıkaracağız" diyen Ağbal, esnafın işletmesine yeni bir işçi alması halinde, 12 ay boyunca sosyal güvenlik primi ve gelir vergisini devletin ödeyeceğini söyledi. Bugün itibarıyla bir işçinin işletmeye maliyetinin 2 bin 486 lira olduğunu belirten Ağbal, söz konusu destekle bu rakamın 883 lirasının karşılanacağına dikkati çekti.

Arabasını yenilemek isteyen şoför esnafına dönük özel tüketim vergisi (ÖTV) teşvikinin 2019 Haziran ayına kadar devam edeceğine de işaret eden Ağbal, "Bugüne kadar 53 bin 347 esnafımız bu kapsamda aracını yeniledi. Bugün 35 bin 139 taksici esnafımız arabasını, 5 bin 791 esnafımız dolmuşunu, 574 esnafımız otobüsünü, 11 bin 843 esnafımız kamyonunu yenilemiş. Bugüne kadar almaktan vazgeçtiğimiz vergi tutarı 1 milyar lirayı aşmış. Vatandaşımız bu kampanya dahilinde ÖTV ödemeden aracını yenilesin. Kampanya devam ediyor, bütün esnafımız şu anda bu uygulamadan yararlanabilir" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle