GeriEkonomi Esnaf kredi faizinde indirim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esnaf kredi faizinde indirim

Esnaf kredi faizlerinde 40 gün içinde ikinci indirim geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı Kadir Akgül, esnaf kredi faizlerinin bugünden geçerli olmak üzere yüzde 15'ten yüzde 13'e indirildiğini açıkladı.

Akgül, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 25 Kasım 2005 tarihinde kredi faizlerinin yüzde 15'e düşürüldüğünü hatırlatarak, 40 gün içinde ikinci bir indirimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

1 ay içinde göreve gelişinin üçüncü yılının dolacağını ifade eden Akgül, göreve geldiğinde faiz oranının yüzde 49 olduğunu, 100 milyon YTL de kredi dağıtıldığını kaydetti. Bugün gelinen noktada faizin yüzde 13'e indiğini, dağıtılan kredi miktarının ise 3.5 milyar YTL'ye çıktığını anlatan Akgül, bunun esnaf ve sanatkar odaklı çalışmanın sonucu olduğunu ifade etti.Bundan sonraki amaçlarının 0 faiz oranını yakalamak olduğunu da belirten Akgül, “Bunu da çok kısa zamanda gerçekleştireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Halk Bankası'nın kaynak maliyetinin şu anda yüzde 20'ler seviyesinde olduğunu dile getiren Akgül, bu maliyet düştükçe esnaf kredi faizlerinin de aşağı çekileceğini vurguladı ve “1 ay içinde faizin yüzde 11'lere düşeceğini tahmin ediyorum” dedi. Esnaf kredilerinde takip oranlarının da 0 olduğuna işaret eden Akgül, bunun herkesi şaşırttığını kaydetti.


Akgül, esnaf kredi faizlerinin indirildiğini açıkladığı basın toplantısında, esnaf teşkilatlarındaki seçimlere de değindi.
Seçimlerle uzaktan ya da yakından ilgisinin olmadığını, ancak tüm esnaf temsilcilerinin, kendisi de dahil, görevlerini kusursuz yapmalarını beklediklerini kaydeden Akgül, “Bunun için müdahalemiz her zaman olacaktır... Eğer ki ben de görevimi yapamıyorsam bugün itibariyle görevi bırakmaya hazırım” diye konuştu.  Esnaf ve sanatkar için yapılan iyileştirmelerin bu kesime yansımadığını da söyleyen Akgül, bunun esnaf temsilcilerinin kabahati olduğunu savundu. Bunun için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Akgül, “Bunun için bana düşen ne varsa yapacağım” dedi.

Bir gazetecinin gerekirse istifa edeceği yönündeki sözlerini hatırlatarak, “Bir sıkıntı mı var” diye sorması üzerine de Akgül, ”Esnaf tarafından seçilen başkanların yeterince çalışmadığı kanaatindeyim. Bu çalışmalar aksadığı zaman burada kalmanın hiçbir anlamı yok. Hiçbir yere aday değilim, koltuk sevdalısı da değilim. Ancak, çalışmalar bizim istediğimiz gibi gitmiyor” yanıtını verdi. Son 3 yılda Türkiye'nin en başarılı kuruluşlarından biri olduklarını ifade eden Akgül, “Ancak esnaf ve sanatkar temsilcileri maalesef yeterince esnafı temsil edemiyorlar... Seçilenlerle esnafın hiçbir ilgisi, alakası yok. Esnaf seçmiyor, sistem bozuk, seçim sistemi yanlış” diye konuştu.

“SİSTEM TABANA YAYILMALI”

Sistemin nasıl düzeltilebileceği sorusuna da Akgül, “4 milyon esnaf varsa, 4 milyon esnafın istediği gibi başkanlar seçilmeli. Benim 1.5 milyon üyem var, beni 110 kişi seçiyor... Bu sistem tabana yayılmalı” dedi.
Seçimlere müdahil olmalarının sadece esnaf temsilcilerinin daha iyi çalışmalarını sağlamak yönünde olacağını da vurgulayan Akgül, bunun nasıl müdahaleler olduğunun sorulması üzerine de, “Seçimle ilgili müdahaleler” yanıtını verdi. Akgül, “Çalışmaya zorlayacağım. Gerekirse esnaftan, temsilcilerinden hesap sormalarını isteyeceğim. Gerekirse esnaftan, temsilcilerinin daha iyi çalışmaları için baskı yapmalarını isteyeceğim” dedi. Bunun bir kışkırtma olup olmayacağı yönündeki soruya karşılık da Akgül, “Hiç önemli değil. Ben sadece esnaftan, başkanlarını daha iyi çalıştırmalarını isteyeceğim. Bunun suç olmaması lazım” dedi.

Şu anda ilgili kesimlerin, seçime müdahil olabilmesi yönünde yasa değişikliği için büyük baskı yaptığını anlatan Akgül, “Yani beni istiyorlarsa herkes seçsin, yoksa bu sistemle bu şekilde gitmeyecek” diye konuştu. Hükümetlerden, proje üreterek istemek zorunda olduklarını da kaydeden Akgül, ancak hükümete kendilerinden gerçek cevapların gitmediğini kaydetti. Hükümetlerden gerçekçi isteklerde bulunmaları gerektiğini ifade eden Akgül, örneğin “büyük marketler şehir dışına çıkarılsın” demek yerine, bunların çalışma saatlerinin düzenlenmesini isteyebileceklerini kaydetti.

ESNAFA 90 MİLYON YTL

Esnaf kredilerinin sübvansiyonu için bu yıl 90 milyon YTL tutarında bütçeye ödenek konduğunu da açıklayan Akgül, kredilerde her hangi bir sorun yaşayacaklarını düşünmediklerini, bu ödeneğe, ihtiyaç olması halinde aktarma yapılabileceğini kaydetti. Esnaf kredilerinin yaklaşık 1 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanıldığını anlatan Akgül, bunun ekonomiye ve istihdama büyük katkısı olduğunu, ancak kayıt dışı istihdam nedeniyle bunun tam olarak görülemediğini söyledi.

100 ESNAF YURTDIŞINA GİDECEK

Bu yıl, esnafın AB'ye uyumu için çalışacaklarını da anlatan Akgül, 100 esnafı yurtdışına göndererek muadilleriyle bağlantı kurmalarını sağlayacaklarını açıkladı. Bu arada, sıfır faiz hedefinin gerçekçi olup olmadığı konusunda da TESKOMB Başkanı, tüm ileri ülkelerde esnaf faizlerinin yüzde 0 olduğunu, Türkiye'nin de buraya ulaşmaya çalışacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle