GeriEkonomi Esma Esad’ın istediği oluyor, Şam Borsası’nı Türkler kuruyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esma Esad’ın istediği oluyor, Şam Borsası’nı Türkler kuruyor

Esma Esad’ın istediği oluyor, Şam Borsası’nı Türkler kuruyor
refid:3731071 ilişkili resim dosyası

Suriye Devlet Başkanı Başer Esad ile birlikte Türkiye ziyaretinde, "Türkiye, Şam’da İMKB gibi bir borsa kursun" diyen Esma Esad’ın dileği gerçek oluyor. Şam’da dijital platformda işleyen uluslararası standartlarda bir menkul kıymetler borsasını Türk şirketi RBF Grubu kuracak.

SURİYE Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın Türkiye ziyareti sırasında, Şam’da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) gibi aktif bir borsanın kurulmasını ve bunun da yine Türkiye’nin desteği ile yapılması yolundaki isteği gerçek oluyor. Suriye’nin başkenti Şam’da dijital platformda işleyen uluslararası standartlarda bir menkul kıymetler borsasını Türk şirketi RBF Grubu kuracak. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve birara Londra’da borsacı olarak çalışan eşi Esma Esad, geçen yıl Ankara ve İstanbul’a yaptıkları resmi ziyaret sırasında İMKB’yi gezmişler, benzeri bir borsanın kendi ülkelerinde de kurulması için destek istemişlerdi. Tolgay Baştürk ve Elif Rahvancı’nın yönetimindeki RBF Grubu, altı aylık uzun bir uğraş sonucunda Suriye Hükümeti’nden Şam’da bir borsa kurulması için izin almayı başardı. Tolgay Baştürk ve Elif Rahvancı’nın kurucu ortağı olduğu RBF Grubu’na, Şam Borsası’nın teknik alt yapısını kurup işletmek üzere verilen teklif, Suriye Hükümeti’nde ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah El Derderi tarafından imzalanarak kabul edildi.

HER TÜRLÜ DESTEK: El Derderi’nin onayladığı teklifle ilgili resmi açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Sayın RBF Grubu, Suriye’de Sermaye Kurulu’nun genişletilmesi ve menkul kıymetler borsası kurulması ile ilgili olarak 11 Ekim 2005 tarihi itibariyle verdiğiniz yazılı teklifiniz değerlendirilmiştir. Grubunuzun konuya ilgisi sevindiricidir. Suriye hükümeti bu konuda gereken yardımları, her türlü kolaylığı ve desteği sağlayacak. Teklifinizde belirtilen, Suriye Menkul Kıymetler Borsası kurulması için gereken istekler ve bunlarla ilgili çalışmaların başlatılması hükümet tarafından uygun bulunmuştur."

ALTI AYLIK ÇALIŞMA: RBF Grubu kurucusu Tolgay Baştürk, Suriye’de borsa kurma fikrinin Devlet Başkanı Beşar ve eşi Esma Esad’ın Türkiye ziyaretleri sırasındaki konuşmalarından sonra kafalarında fikir olarak oluştuğunu söyledi. Bu amaçla yoğun bir çalışma içine girdiklerini belirten Baştürk, Suriye hükümetinden onay alma aşamasına kadar geçen yaklaşık 6 aylık süre ile ilgili olarak şunları söyledi: "Bizler RBF Grubu olarak, öncelikle Suriye Arap Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Dr. Muhammed Kudeymi’ye Şam’da borsa kurma fikrimizi ilettik. Ardından gerek Suriye’de gerekse İstanbul’da Suriye’de Başbakan Yardımcısı Abdullah El Derderi ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda şirket olarak ikili görüşmelere başlama izni ve onayını aldık. Ve Suriye’de Başbakanlık nezdinde yürütülen ikili görüşmeler neticesinde Şam’da borsad kurma işletme yetkisi aldık."

Osman Birsen’e Şam Borsası için öneri

SURİYE’de borsa kurulması konusunda daha önce de İMKB eski başkanlarından AKP milletvekili Muharrem Karslı’nın ilgilendiği ve geçen yıl haziran ayında Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile birlikte Şam’daki temasları sırasında konuyu Suriye hükümet yetkililerine ilettikleri öğrenildi. Tüzmen ve Karslı’nın alt yapı oluşturulması halinde, borsanın işleyisi konusunda her türlü desteği verebileceklerini dile getirdikleri belirtildi. Bu arada RBF Grubu da, görevi bu yıl içinde bitecek olan İMKB Başkanı Osman Birsen’e Şam Borsası’nda danışman veya kurucu üye olarak görev teklif etmeye hazırlandıkları belirtildi.

Türkler Şam Borsası için neler yapacak

Yazılım, donanım

Makina ve teçhizat

Yedek sistem

Personel eğitimi

Aracı kurum açılması

Halka açılacak şirket değerlemesi

Takasbank’ın kuruluşu ve Takasbank’ın yazılımı, donanımı

Borsa ve Takasbank bina inşaatlarının sıfırdan teslimiÊ

YİD modelli ilk borsa

Tolgay Baştürk, Şam Borsası’nı kurup 20 yıllığına Yap-İşlet-Devret türü bir modelle çalıştıracaklarını söyledi. Bu teknik hizmetler için yaklaşık 12 milyon dolarlık bir başlangıç sermayesi ayırdıklarını belirten Baştürk, bu bölgede uluslararası düzeyde bir borsaya işlerlik kazandırmanın Türkiye’ye de büyük yarar sağlayacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle