GeriEkonomi Eski Bakan ‘Tütün ve Hüzün’ü yazacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski Bakan ‘Tütün ve Hüzün’ü yazacak

Tütün Yasası ile ilgili kriz sırasında istifa etmek zorunda kalan özelleştirmeden sorumla eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova, ‘‘Perde Arası’’ adıyla özelleştirmenin kitabını yazdı.

Yalova, arkasından ‘‘Tütün ya da Hüzün’’ adlı bir kitap yazacağını söyledi.

Tütün krizi nedeniyle bir günde hükümetin dışına düşen Devlet Bakanı Yüksel Yalova, kendisine yeni bir uğraş buldu. Özelleştirme çalışmalarını ‘Perde Arası’ adlı kitapta toplayan Yalova'nın yazarlığı bununla kalmayacak. Yalova perde arkasını ise ikinci kitabında anlatacak. Yalova, bu kitabını da ‘‘Tütün ya da Hüzün’’ adıyla yayınlayacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği tütün yasasını eleştirdiği için görevinden ayrılmak zorunda kalan Yalova, özelleştirmeyle ilgili konuşma ve çalışmalaranı topladığını ‘‘Perde Arası’’ adlı kitabını basım aşamasına getirdi. Kitabın önümüzdeki hafta piyasaya çıkması bekleniyor. Tiyatrocu kökenli Yalova, kitabın ismini ‘antrak’a öykünerek koyduğunu belirtiyor. Bu kitap, Yalova'nın siyasi hayatında da perde arası anlamına geliyor.

Yalova, bakanlığın kendisine çok şey kattığını belirterek, ‘‘Özelleştirme bakanlığı bana, için üniversite bitirmek kadar tecrübe kazandırdı. Ben bu süreyi sadece yapılan teknik çalışmalara refaket ederek geçirmedim. Özelleştirme kapsamındaki kuruluşları bir genel müdür gibi inceledim. Bunun dışında kapsama alınacak kuruluşlar hakkında da çalışma yaptım. Harvard'ta doktora yapsam, devleti bu kadar iyi tanıyamazdım’’ dedi.

TÜTÜNÜN DE KİTABI ÇIKACAK

Yalova, özelleştirmenin ‘Perde Arkasını’ ise daha sonra çıkaracağı ikinci kitaba sakladı. Yalova'nın ‘‘Tütün ya da Hüzün’’ adını koymayı planladığı, ikinci kitabı ise daha çok ilgi çekeceği benziyor. Yalova, bu kitabında özelleştirme çalışmalarının perde arkasını anlatacak. Belgelerini bir araya getirdiğini ve taslak çalışmasını tamamladığını belirten Yalova, tütün krizinde yaşadıklarını da bu kitapta toplayacak.

Yalova'nın hazırlıklarını sürdürdüğü üçüncü kitabı ise tamamen farklı bir konudan olacak. ‘‘1960'dan Sonra Askeri Müdahaleler’’ adlı kitabının temeli ise 1980'lerde atılmış. 1981 yılınca Nice Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik bölümünde bilimsel inceleme yapan ve doktora başvurusunda bulunan Yalova, tez konusu olarak bu konuyu tercih ettiğini belirtiyor. Ancak üniversiteden aldığı iznin sona ermesi nedeniyle çalışmalarının yarım kaldığını ifade eden Yalova, üzerinde iki yıl çalıştığı tezini kitaplaştıracak.

Yalova, tezinin ana planını ünlü Prof. Robert Chanrvin'in yaptığını belirterek, şunları söyledi:

‘‘Türkiye'de şimdiye kadar askeri darbelerle ilgili olarak çok kitap çıktı. Ancak bu kitapların bir kısmı jurnalist yöntemle; bir kısmı ise tarihçi yaklaşımıyla hazırlandı. Benim yaptığım çalışma teorik bir analiz olacak. 80 öncesine ilişkin tüm çalışmaları tamamlamıştım. 80 sonrası belgeleri de topladım. Kitabımda, askerin siyasal ve ekonomik tercihleri ve ilişkilerini de irdeleyeceğim. Askeri müdahalelerin kavramsal açıdan analizini yapacağım.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle