GeriEkonomi Eşim kanserden ölüyor Cem Uzan'ı tutuklayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eşim kanserden ölüyor Cem Uzan'ı tutuklayın

İmar Bankası'nın zarara uğratılmasına ilişkin davada, akciğer kanseri olan tutuklu sanık Sadık Karagöz'ün tahliye talebi reddedilince eşi Sedef Karagöz, gözyaşları içinde karara tepki gösterdi.

BİZ YEMEDİK:

Cezaevinde geçen bir saniyenin bile eşi için çok önemli olduğunu söyleyen Karagöz, "Eşim akciğer kanseri. Bana ölüsünü mü vereceksiniz? Kaleminizi kırın, Hakim Bey! Böyle bir adalet olamaz. Biz yemedik o paraları, Cem Uzan'ı tutuklayın. Kocamın üç günlük ömrü kaldı. Bir saniyenin bile önemi var. Eşim cezaevinde ölürse sorumlusu (8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı) Mustafa Akın'dır. Kocamı istiyorum" dedi.

PROSTAT KANSERİYİM:

8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Hilmi Başaran, Erol Hürbaş, Bahattin Uzan, Mustafa Akar, Tacettin Pak ve Yeşim Öztürk ile tutuksuz bazı sanıklar hazır bulundu. Prostat kanseri olduğunu ve prostat bezi uzadığı için ameliyat olması gerektiğini belirten Bahattin Uzan, "Kartal Devlet Hastanesi tarafından verilen raporlar ve yapılan açıklamalarda, prostatımın portakal büyüklüğünde olduğu ve cezaevinin öngördüğü hastanelerin dışında ameliyatımın yapılmasının daha uygun ve sağlıklı olacağı belirtildi. Özel hastanelerde hasta için de risk taşımayan buharlaşma metodu gibi yöntemler uygulanıyor. Ancak devlet hastanelerinde daha da eski yöntemler uygulanıyor ve orada ameliyatım mümkün değil. Kanser ve kötü huya çevrilmeden acilen ameliyat olmam gerekiyor. Yaşamım tehlikede olduğu için tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.

MORG ODASININ YANINDA:

Sadık Karagöz'ün avukatı İsmail Hakkı Karaca da müvekkilinin sağlık mazeretini bildiren sağlık kurulu raporunu mahkemeye sunarak şunları söyledi: "Müvekkilim son evrede akciğer kanseri hastalığına yakalanmıştır. Hastanede bodrum katında üstelik morg odasının yanında bir oda kendisine tahsis edilmiştir. Tedavisi tutukluluk şartlarında mümkün değildir. Bu durum karşısında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, CMUK ve Anayasa'nın ilgili maddeleri gözönünde bulundurulursa, devlete artık pozitif yükümlülük düşmektedir. Bu da müvekkilimin tahliye edilmesi ve tedavisinin sağlanmasıdır. Bu nedenle vicdanlarınıza sığınarak müvekkilimin tahliyesini istiyorum."

Yaşları küçük de olsa hukuken sorumlular

AVUKATLARIN
, Cem Uzan'ın çocukları Yasemin Paris ile Renç Emre Uzan hakkındaki tedbirlerin kaldırılması istemi şu gerekçeyle reddedildi: "Yasemin Paris Uzan ile Renç Emre Uzan yaşları itibariyle cezai sorumlulukları yok ise de hukuken sorumlu olabilir. Bu olayda hak ehliyetine sahip oldukları, bazı hakları, miras ve hibe gibi değişik hukuki yollardan yaşları itibariyle herhangi bir kazanç elde edememelerine rağmen hak edecekleri, elde edebilecekleri veya elde ettikleri haklar üzerine 4389 sayılı yasa uyarınca tedbirlerin konulabileceği gibi, konulmuş tedbirlerin de devam edeceğinin aşikar olması karşısında reddine..."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle