GeriEkonomi Eşim beni yatak odasına ’cep’i kapatınca alıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eşim beni yatak odasına ’cep’i kapatınca alıyor

Eşim beni yatak odasına ’cep’i kapatınca alıyor
refid:5589796 ilişkili resim dosyası

Fiat’ın CEO’luğuna en yakın aday olarak gösterilen Alfredo Altavilla, Tofaş’taki görevini Ali Pandır’a devretmesinin planlanmış bir şey olmadığını, her şeyin 9 günde tamamlandığını belirtti. Günün 20 saatinde sürekli çalıştığını da kaydeden Altavilla, "Geceleri eşimle birlikte uyuyabilmek için cep telefonunu sessize almak zorunda kalıyorum. Aksi takdirde beni yatak odasına almıyor" dedi.

FIAT’ın CEO’luğuna en yakın aday olarak gösterilen ve şu anda Fiat Auto’nun İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Fiat Powertrain Technology CEO’su olan Alfredo Altavilla, geçen ay Tofaş CEO’luğu görevini devrettiği Ali Pandır’ın Türkiye’ye gelişinin planlanmış bir şey olmadığını belirtti. Altavilla, "Uzun bir süre daha Türkiye’de kalacağımı hesaplıyordum. Ancak Fiat Grubu CEO’su Sergio Marchionne’den gelen istek bir anda bütün planları değiştirdi" dedi. Koç Holding ve Fiat Auto ortaklığı olan Tofaş’ın 15 ay CEO’luğunu yapan Altavilla, 1 Kasım 2006 itibariyle görevini Ali Pandır’a devretmesine yol açan gelişmelerin perde arkasını ilk kez Hürriyet’e açıkladı. İtalya’da düzenlenen Bolonya otomobil fuarında görüştüğümüz Altavila, Ali Pandır ile tanışmasının 5 yıl öncesine dayandığını söyleyerek, "General Motors-Fiat işbirliğinde Singapur’da bir girişim için birlikte çalışıyorduk. Kendisini oradan tanıyorum. İşine çok hakim biri olduğunu biliyorum" dedi.

YOĞUN TEMPO: Fiat Powertrain Technology CEO’luğunu da yürüten Alfredo Altavilla, çok yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduğunu belirterek, "Şimdiki görevimde dünya genelinde 17 fabrikada 20 bin çalışanıyla yılda 6.5 milyar Euro ciroya ulaşan bir yapıdan sorumluyum" dedi. Günün 20 saatinde sürekli çalıştığını söyleyen Altavilla, şöyle konuştu: "Zamanımın önemli bir bölümü uçakta geçiyor. Uzakdoğu, Latin Amerika ve Avrupa arasında mekik dokuyorum. Sürekli jetlag halinde yaşıyorum. O kadar yoğunum ki telefonum hiç susmuyor. Sürekli aranıyorum ya da e-mali ve mesaj geliyor. Geceleri eşimle birlikte uyuyabilmek için cep telefonumu sessize almak zorunda kalıyorum. Aksi takdirde beni yatak odasına almıyor."

PANDIR BAŞKA ÜLKEYE GİDECEKTİ: Tofaş CEO’luğuna getirilmeden önce GM’de Endonezya, Singapur, Çin’den sorumlu Genel Müdürü ve Başkanlığı görevini yüreten Pandır ile Fiat Grubu içindeki bir başka ülkede bir başka pozisyon için görüştüklerini anlatan Altavilla, şöyle devam etti: "Pandır ile anlaşmak üzereydik. Ancak o sırada Fiat Grubu CEO’su Sergio Marchionne beni aradı ve ’İtalya’ya dönmeni istiyorum. Sana burada çok ihtiyacım var. Tofaş’taki görevin için yerine çabuk birini bul’ dedi. Bunun üzerine ne yapabilirim diye düşündüm. Aklıma zaten başka bir pozisyon için görüşmekte olduğumuz Ali Pandır geldi. Üstelik Türk olan bir aday bulmuştum."

’TÜRKÜM’ DEDİ TOFAŞ’A GELDİ: Pandır’ı arayıp önüne iki seçenek sunduğunu söyleyen Altavilla, "Pandır’a ’Konuştuğumuz ülke ve pozisyonu mu istersin, yoksa Türkiye’ye geri dönerek Tofaş’ın başına geçmeyi tercih edersin’ diye sordum. O da ’Neden olmasın sonuçta ben Türküm. Ülkeme geri dönmeyi neden istemeyeyim’ cevabını verdi. Ben de Marchionne’ye Tofaş’ta yerime geçmesi için Ali Pandır’ı düşündüğümü söyledim. Fiat’tan onay gelince Koç Grubu’na da adayımın Pandır olduğunu açıkladım. Herşey 9 gün içerisinde tamamlandı. Ali Pandır iki tarafın da kısa sürede onayını aldı" diye konuştu.

Pandır, Tofaş için en doğru tercih

ALFREDO Altavilla, Pandır’ın Tofaş CEO’su olmak için gerekli deneyime sahip olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Sonuçta Ali Pandır’ın Türkiye gibi iniş ve çıkışları oldukça fazla olan ve zorlu bir pazar için oldukça yüksek deneyime sahip olduğunu düşünüyorum. Pandır, Uzakdoğu ülkeleri gibi inişli çıkışlı pazarlarda uzun yıllar görev yaptı ve büyük deneyim kazandı. Bu yüzden Pandır’ın Tofaş için doğru tercih olduğuna inanıyorum. Pandır yeni görevinde başarılı olacaktır."

Fiat Auto CEO’luğuyla ilgili yorum yapmadı

FIAT Grubu CEO’su Sergio Marchionne’nin geçen ay yaptığı sürpriz açıklamada, Fiat Auto’daki CEO’luk görevini 2007’de bırakacağı ve yerine şirket içinden birisinin getirileceğini söylemesinin ardından, basında çıkan haberlerde en büyük CEO adayı olarak gösterilen Alfredo Altavilla, bu konuyla ilgili olarak yorum yapmaktan kaçındı. 1990 yılından beri Fiat Auto’da çalışan 44 yaşındaki Altavilla’nın Fiat CEO’su Marchionne ile çok iyi anlaştığı belirtiliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle