GeriEkonomi Erzurum'da şap karantıinası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erzurum'da şap karantıinası

Erzurum Tarım İl Müdürü Mustafa Altun, çevre illerden gelen hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarının 15 günlüğüne kapatılacağını bildirdi.

Altun, ülke genelinde şap kampanyası başlatıldığını ve bu kapsamda hayvanların yüzde 95'inin aşılandığını hatırlattı.

Ülke genelinde alınan tedbirlere, gerek canlı hayvan hareketlerinden, gerekse virüsün mutasyona uğraması sonucu şap hastalığıyla karşılaşabildiklerini ifade eden Altun, “Çevre illerden getirilen koyunlardan, 8 ilçemizin bazı köylerindeki hayvanlara şap hastalığı bulaşmış. Bu hastalığı söndürmek için biz de çeşitli tedbirler aldık” dedi.

Bu kapsamda İl Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu ile bir toplantı yaparak çeşitli kararlar aldıklarını ifade eden Altun, şunları kaydetti:

“Çevre illerden gelen koyunlardan, bazı ilçelerimizin köylerindeki hayvanlara şap hastalığı bulaşmış. Bu hastalık hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlarımızda görüldü. Şu ana kadar kaç hayvanımızda şap hastalığı olduğu ve hangi virüsün mevcut olduğunu tespit etmek için, ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Biz de bu kapsamda düzenlediğimiz toplantıda, 25 Haziran'dan itibaren 15 günlüğüne havyan pazarlarının kapatılmasına, şap hastalığı sönene kadar da ilimize canlı hayvan giriş çıkışlarının kontrol altına alınmasına karar verdik. Eğer aldığımız kararlar güzelce uygulanırsa, ilimizdeki şap hastalığı en kısa sürede sönecektir.”
Şap hastalığından havyan ölümlerinin çok nadir görüldüğünü de belirten Altun, “Bu hastalıktan ölüm vakaları çok nadir görülür. Ancak ekonomik kayıplar olur. Süt ve et üretiminde bir düşüş yaşanır” diye konuştu.

Altun, ilde görülen şap hastalığının önlenebilmesi için hastalığın görüldüğü köylerde dezenfekte çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Çevre illerden gelen hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle, hayvan pazarı 15 günlüğüne kapatılacak. Hastalığın en kısa sürede kontrol altına alınması için de herkesin duyarlı olması ve alınan kararları uygulaması gerekir” şeklinde konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle