GeriEkonomi Ersümer: Özel sektörün önünü açtık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ersümer: Özel sektörün önünü açtık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, enerji yatırımı yapmak isteyen özel sektöre devlet olarak alt yapı hazırlayıp, yatırımların önünü açtıklarını söyledi.

Çanakkale'de yaptığı bayram ziyaretleri sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ersümer, görevlerinin enerjiye özel sektörün yatırım yapması için en iyi teşviğin, yatırım kolaylığı sağlamak olduğunu bildirdi.

Ersümer, şunları söyledi:

‘‘Yasalarımıza göre teşvik desteği sanayi yatırımlarına ve ihracata dönük yatırımlara yapılıyor. Ancak biz devlet olarak, özel sektörün enerji yatırımları yapabilmesi için yasal alt yapıyı hazırladık. Önündeki yasal engelleri kaldırarak, üretimlerini TEAŞ tarafından satın alınması sırasında fiyatları üst seviyelere çekerek, sanayici ve vatandaşların kendi elektriğini kendileri üretmesine yönelik işlemlerinde destekleyici olduk. Özellikle, uluslararası finans kaynaklarının enerji sektörüne katkısı için çalışmalarımızı çoküst seviyeye çıkardık. Önümüzdeki günlerde, bunun meyvelerintoplayacağız.’’

KAÇAK ELEKTRİK

Türkiye'de kaçak elektrik kullanımının hala sorun olmaya devam ettiğini, ancak bazı çevrelerce ileri sürüldüğü gibi kaçak elektrik kullanımının Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden ziyade büyük kentlerdeki çarpık yapılaşmaların bulunduğu varoşlarda yoğunluk kazandığını belirten Ersümer, bu konuda ciddi tedbirler aldıklarını bildirdi.

Ersümer, şöyle devam etti:

‘‘Türkiye'de kaçak elektrik kullanımı ile ilgili son 1.5 yıldır önemli tedbirler aldık. Hemen hemen 27 trilyon liraya varan kaçak elektrik tahakkuku yaptık. Yaklaşık 10 milyona yakın abone üzerinde tarama gerçekleştirdik. Ancak, kayıp ve kaçakların önlenmesinde asıl unsur; teknik imkanların kullanılması ve İmar Yasası'ndaki değişikliklerin yapılmasıdır. Bu süretle vatandaşın kaçak elektrik kullanmasına zemin hazırlayan bir takım uygulamaları da ortadan kaldırmış olacağız. Maalesef kaynak ve enerji konusunda büyük kayıplaryaşıyoruz.’’

Kayıp kaçakların önlenmesi halinde enerji sorununun halledileceği yönündeki görüşlere katılmadığını ifade eden Ersümer, ‘‘Biz vatandaşımıza enerji vermek zorundayız. Bu enerji toprağa gitmiyor, kullanılıyor ancak parasını tahsil edemiyoruz. (Nasıl olsa para ödemiyorum) diyen vatandaş, elektriği amacı dışında kullanabiliyor. Bubüyük zarara yol açıyor. Tüm bunları ortadan kaldıracak çözümleri üretmeye çalışıyoruz’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle