GeriEkonomi TÜSAİD 18. Dönem Başkanı olan Erol Bilecik kimdir? Erol Bilecik hangi şirketin sahibidir?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSAİD 18. Dönem Başkanı olan Erol Bilecik kimdir? Erol Bilecik hangi şirketin sahibidir?

TÜSAİD 18. Dönem Başkanı olan Erol Bilecik kimdir? Erol Bilecik hangi şirketin sahibidir?

Erol Bilecik kimdir sorusu TÜSİAD'ın 18. Dönem Başkanlığı seçimleri sonrasında vatandaşlar tarafından oldukça merak konusu oldu. TÜSİAD'da Cansen Başaran Symes'in yerine başkanlığa Erol Bilecik geldi. TÜSİAD'ın 47. Genel Kurulu'nda 146 oyun 144'ünü alan Bilecik başkan olarak ilk konuşmasında "Önümüzdeki dönemin zorlu olması bizi endişelendirmiyor. Sorunların çözümündeki her olumlu adımı destekleyeceğiz. 15 Temmuz özgür bireyler yetiştirmenin önemini gösterdi" mesajı verdi. Peki, Erol Bilecik kimdir? Hangi şirketin sahibidir?

Erol Bilecik, TÜSİAD'ın 18. Dönem Başkanı oldu. 2 Nisan 1971 yılında bu yana 18. başkanını seçen TÜSİAD 18. Dönem Başkanlığını Erol Bilecik'e emanet etti. Peki Erol Bilecik kimdir? İşte, ünlü işadamı hakkında merak edilen detaylar

EROL BİLECİK KİMDİR?

26 Kasım 1962 yılında Hatay'ın Antakya ilçesinde dünyaya gelen Erol Bilecik, yaşamının ilk 17-18 yıllık öyküsünün tamamını burada geçirdi. Ev hanımı bir anne ve mobilyacılıkla uğraşan esnaf bir babanın en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Bilecik’in kendisinden beş yaş büyük bir abisi ve yedi yaş büyük bir ablası bulunuyor.

İnönü ilkokulunu bitirdikten sonra, neredeyse şehrin bir ucunda yer alan ortaokul yıllarının ardından, lise dönemini tarihi Antakya Lisesi'nde tamamladı. Lise yaşamı sonrasında Antakya’dan zorunlu çıkışı ise üniversite hayatıyla başladı ve 1980’li yılların başında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendis olma sevdasıyla İstanbul’a geldi. Bu bir anlamda ‘geliş, o geliş’ dedikleri cinsten bir öykünün de başlangıcı oldu.

İstanbul’da yaşayan dayıları sayesinde buradaki ilk yabancılığını atması çok da zaman almadı. Üniversite yıllarını geçirdiği Beşiktaş ise her ne kadar koyu bir Fenerbahçeli olsa da yaşamında en keyif aldığı sürecin geçtigi yer olarak ayrı bir sempatisini kazandı.

Mezuniyetten yedi ay önce ise hayatının en önemli döngülerinden birini yaşadı. Üniversiteye birlikte başladığı, sınıf arkadaşı İnci Hanım ile uzun yıllar devam edecek olan mutlu evliliğin imzası atıldı. Böylece onu hayata daha erken iten bir süreç de başlamış oldu. Diplomaların alındığı, akademik hayatın bitip yerine bir nevi gerçek yaşamın başladığı dönem ise 87'Şubat dönemi ile başlamış oldu.

Mezun olduktan sonra 1987 yılında, Nixdorf Computer’de Sistem Analisti olarak çalışan Bilecik, bu görevi iki yıl boyunca sürdürdü. Sonrasında ise Index’in kurulma süreci başladı.

Girişimcilik, Bilecik ailesinin genlerinde vardı. Hedefe giden yolda Babası Abbuş Bilecik’in azmini ve tutkusunu örnek alan Erol Bilecik’in de bir hayali vardı; faaliyet gösterdiği alanda öncü olabilecek bir girişime imza atmak. Index’in ortaya çıkışı ve bilişim sektöründe lider bir şirket olmasının kökenlerinde bu anlayış yatıyordu. Kısa süren profesyonel hayatında kendi girişimini oluşturmak üzere kafasında bir iş planı
hazırladı ve İTÜ’lü üç bilgisayar, bir makine mühendisi arkadaşıyla birlikte geliştirdiği iş fikri, 1989 Temmuz ayında hayata geçirildi. Bugün geriye dönüp bakıldığında 25 yıllık süreçte ilk gün bu yolculuğa beraber çıkan Index Grubu çalışanlarından çoğunluğu hala birlikte.

1990 yılında ise ilk çocukları Kaan dünyaya geldi. Şirketin kuruluşundan sadece bir yıl sonra doğan Kaan’la adeta bir yıl arayla iki evlat sahibi olundu. 1999 yılında Naz’ın dünyaya gelmesiyle birlikte çocuklar artık üçe çıkar.

1989 yılında Index Bilgisayar’in kurucu ortaklarından olarak firmanın genel müdürlük görevini üstlenen Bilecik, 1999 yılı itibarıyla Index Grup bünyesindeki Index Bilgisayar, Despec, Datagate, Neteks, Homend, Artım ve Teklos’un CEO’su ve yönetim kurulu başkanlığını yapıyor.

2000 yılına kadar özellikle şirketin gelişmesi üzerine yoğunlaşan Erol Bilecik, bu yıldan sonra gerek sektörel gerekse sivil toplum örgütleriyle ilgili çalışmalara ağırlık verdi. 2001-2004 yılları arasında, Türk bilgisayar sektöründeki en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD), 2011-2014 yılları arasında İTÜ Mezunlar Konseyi ve İTÜ Mezunları Derneği Başkanlıklarını yaptı. 2016 yılında ise Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), 1907 Fenerbahçe Derneği ve TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle