GeriEkonomi Ermut: Türkiye ekonomisine güvenilen bir ülke
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermut: Türkiye ekonomisine güvenilen bir ülke

Ermut: Türkiye ekonomisine güvenilen bir ülke

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Uluslararası Doğrudan Yatırım rakamları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bugün (14.02.2019) açıklanan Uluslararası Doğrudan Yatırım rakamları konusunda şu açıklamada bulundu.

Ermut "Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bugün (14.02.2019) açıklanan Uluslararası Doğrudan Yatırım rakamları açıklamasına göre ülkemiz 2018 yılının Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 38’lik artışla 1 milyar 168 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekmiştir. 2018 yılı göz önüne alındığında toplam 13 milyar 163 milyon dolarlık doğrudan yatırım miktarına ulaşılmış, böylece yıllık bazda yüzde 14’lük önemli bir artış elde edilmiştir." dedi.

ÜRETİM İÇİN 2 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut 2018 yılına ilişkin kısa değerlendirmesinde "2018 yılı içerisinde toplam sermaye yatırımlarında üretim 2 milyar dolar ile başı çekerken, onu sırasıyla perakende, finans ve enerji takip etti." dedi.

Ermut sözlerine şöyle devam etti:

"Dünyada toplam UDY’nin çok ciddi manada düşüş yaşadığı 2018 yılında, Türkiye’nin yıllık bazda göstermiş olduğu UDY performansı önemli bir başarıdır. Bu başarı ile Türkiye sahip olduğu sağlam ekonomik temelleri ile küresel çapta ekonomisine güvenilen bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Yıl kapanmadan, geçtiğimiz yılın rakamını geçeceğimizi ifade etmiştik, yüzde 14 artışla bunu gerçekleştirmiş bulunuyoruz." 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle