Erken seçim, IMF'de gündemi değiştirdi

Hürriyet Haber
28.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF'le yeni bir görüşme maratonu daha başlıyor. Başbakan Mesut Yılmaz ve CHP lideri Deniz baykal'ın erken genel seçim konusundaki ittifakları, bugün başlayacak olan ve Mayıs ayının 10'una kadar sürmesi beklenen görüşmelerin ana gündemi olacak. IMF heyeti bugün başlayacak olan görüşmeler için parça parça Türkiye'ye geliyor. Heyetten bir uzmanın dün Ankara'ya geldiği öğrenilirken, bu uzmanın Heyet gelmeden önce rakam toplamaya başladığı öğrenildi.

IMF Türkiye Masası Şefi Martin Hardy ile birlikte Heyetin büyük kısmının ise bugün sabah erken saatlerde İstanbul'da olması bekleniyor. Üç gün boyunca İstanbul'da özel sektör temsilcileriyle özel görüşmeler yapacak olan heyetin 30 Nisan'da Ankara'ya geçip resmi temaslarına geçeceği öğrenildi. IMF heyetinin İstanbul'da TÜSİAD, Bankalar Birliği gibi özel sektör kuruluşları ile temaslarda bulunacağı, ayrıca İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen'i de ziyaret edeceği öğrenildi. Bankalar Birliği'nin yanısıra Heyetin bazı bankaların üst düzey yetkilileri ile de temaslarda bulunacakları belirtilirken, bu bankaların TSKB, Garanti Bankası ve TEB olduğu öğrenildi.

FISHER GELEBİLİR

30 Nisan'da Ankara'da temaslarına başlayacak olan IMF heyetinin yıllık inceleme toplantıları yapacağını belirten yetkililer, ‘‘Zaten

Washington'da rakamlar verilmişti. Bunlar üzerinden gidilecek ve önümüzdeki 3 aya ilişkin yapılan bütçe, borçlanma ve para programlarının üzerinden gidilecek’’ dediler. Toplantılarda IMF tarafına Martin Hardy Başkanlık ederken, IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fisher'ın da toplantıların sonuna doğru Ankara'ya gelme ihtimalinin bulunduğu öğrenildi. Fisher'ın ziyaretinin yaklaşık 15 gün önce Washington'da yapılan temaslar sırasında gündeme geldiğini hatırlatan yetkililer, ‘‘Fisher'ın ziyareti konusunda bir kesinlik yok. Gelme ihtimali hala var.’’ dediler.

Hürriyet'in sorusu üzerine Fisher'ın gelmesinin kesinleşmesi halinde bunun, Heyetin ziyaretinin sonlarına doğru yani Mayıs ayının ilk haftasının sonunda gerçekleşeceğini kaydeden yetkililer, ‘‘Fisher'ın ziyaretinin özel bir anlamı olabilir mi?’’ sorusuna ise şu yanıtı verdiler:

‘‘Washington'da yapılan temasların oldukça iyi gittiği söylenebilir. IMF, daha zor duruma düşmesini beklediği ekonominin, yapılan programlarla ilk üç ay sonunda olumlu bir trende girdiğini gördü ve biraz şaşırdı. Bu nedenle bakışları olumluydu ve daha neler yapılabileceğine bakmak için Fisher'ın gelme ihtimali belirmişti. Fisher'ın gelmesi elbette ki çok önemli. Eğer geçen hafta çıkan seçim hükümeti ve erken seçim lafları çıkmamış olsaydı.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı