GeriEkonomi Erken rezervasyon 4 aya yayıldı kapsama bu yıl Kıbrıs da alındı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erken rezervasyon 4 aya yayıldı kapsama bu yıl Kıbrıs da alındı

Erken rezervasyon 4 aya yayıldı kapsama bu yıl Kıbrıs da alındı
refid:16814303 ilişkili resim dosyası

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘Erken Rezervasyon Kampanyası’ başladı. ‘Tatil herkesin hakkı’ ve “Yerinizi şimdiden ayırın’ sloganlarıyla 20 Ocak’ta başlatılan kampanyanın süresi 4 aya uzatıldı.

Yüzde 40 indirimle tatil
2011 Erken Rezervasyon Kampanyası’nın tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, erken rezervasyonun üçüncü yılına girildiğini belirterek, “Bu yıl geçen yıla göre kampanya daha erken başladı. Dört aya yaydık. Ocak ayı ortasında başladı. Yüzde 40’a varan oranlarda indirimler sağlandı” dedi. Bu yıl erken rezervasyon kampanyasına Kıbrıs’ın da dahil edildiğini kaydeden Günay, “Kıbrıs, vizesiz yakın bir destinasyon. 8 milyon Türk, KKTC’de tatil yapmış. Bu rakamı daha da artırmak istiyoruz” diye konuştu.
Tatil insanımızın hakkı
Türkiye’nin turizmde itibarlı hale geldiğini vurgulayan Günay, şöyle konuştu: “Turizmde yaşanan gelişmeler tatilin, kendi insanımızın da hakkı olduğunu gösteriyor. Artık son anda arabayı kapıya çekip fiyat almak değil, erkenden rezervasyon yaptırmak dönemi başladı. Bu yıl yurtdışından da ciddi talep olacak. Eğer erken rezervasyon kampanyasının son dönemlerine kadar beklerseniz, iyi otelleri Avrupalı turistler doldurabilir. Sonra istediğiniz otelde yer bulamazsanız faturayı bize çıkarmayın.”
1.2 milyon erken rezervasyon
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı da, bu yıl erken rezervasyon kampanyasının 20 Ocak-31 Mayıs tarihleri arasında devam edeceğini belirterek, “Bugün seyahat acenteleriyle seyahat eden yerli turist sayısı 3 milyon. Bunun 1.2 milyonu erken rezervasyon yaptırarak tatile gidiyor. Bu rakam kampanya başlamadan önce 300 binlerdeydi” dedi.

Gelir 25 milyar doları geçer

TÜRKİYE turizminin dünyada bilinir bir hale geldiğine de değinen Günay, şunları söyledi: “2010’da, 28.5 milyonu geçebileceğimizi düşünüyordum. Bunu başardık. Geçen yıla göre hem gelirimiz hem de gelen sayımız arttı. Gelir yöntemlerimizi de yeniden hesaplama durumuyla karşı karşıyayız. Turizm gelirlerinin hesaplanmasında TÜİK metotlarının değişmesiyle ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. 2010 verileri 28 Ocak’ta açıklanacak. 2010 yılı turizm geliri 25 milyar doları aşar.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle