Erken havaya giren Borsa 299 puan düştü

Hürriyet Haber
03.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma konusunda aşırı beklentiye giren İstanbul menkul Kıymetler Borsası (İMKB), açıklamalar başlar başlamaz eksiye geçti. İMKB Bileşik Endeksi, IMF'nin açıklamaları sırasında 5.250 seviyesine yükselmesine rağmen kapanışta önceki güne göre 299 puan gerileyerek 4.860 puana düştü. Hisse senetleri ortalama yüzde 5.80 oranında değer kaybetti.

Borsadaki düşüşte, Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın IMF ve Dünya Bankası temsilcileriyle yaptığı ortak basın toplantısındaki açıklamalarında bir cümlenin yanlış anlaşılması da etkili oldu.

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, konuşması sırasında ‘‘Fiscal Consolidation’’ deyimini kullandı. Canlı yayında çeviri yapan spiker bunu, ‘‘Mali konsoyidasyon’’ diyerek aktardı. Bu deyim, Borsa'ya ‘‘konsolidasyon olabilir mi?’’ havası yansıttı. Böylece Borsa'da düşüş hızlandı. Oysa, Cottarelli'nin kullandığı deyim, ‘‘mali küçülme’’ anlamına geliyordu.

Günün ve haftanın son seansına, 5.182 puan seviyesinden başlayan Ulusal-100 Endeksi, açılışta 5.214 puanı gördükten sonra gelen satışlarla gevşemeye başladı. IMF heyetinin basın toplantısının başladığı saat 14.36 itibariyle 5.171 puan seviyesinde bulunan endeksi, ilk önce olumlu bir tepkiyle birkaç dakika içinde 5,253.38 puana kadar yükseldiyse de açıklamalarda anlaşmaya ilişkin somut belirtiler olmaması üzerine keskin bir düşüşe geçti. IMF heyetenin açıklamalarından umduğunu bulamayan piyasa, 4.743 puana kadar geriledi. Bileşik endeksin günlük değer kaybı ise yüzde 5.80 oldu.

İMKB Repo Piyasası'nda gecelik faizler, ortalama yüzde 68, TL İnterbankı'nda ise ortalama yüzde 77 olarak gerçekleşti.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı