GeriEkonomi Erken emekli ol, maaşını 60 yaşında al
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erken emekli ol, maaşını 60 yaşında al

Hükümet, sosyal güvenlik yasa tasarısında en büyük geri adımı ‘yaş sınırında dolaylı indirim’ yaparak atıyor. Değişiklikle, prim gün sayısını dolduranlar, emekli maaşı bağlanmasa da kıdem tazminatlarını alabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tasarı üzerinde yaptığı son rötuşlar önceki gece tamamlandı. Daha önce TBMM Çalışma ve Sağlık Komisyonu'nda kabul edilen tasarı, bu sabahtan itibaren ana komisyon olan Bütçe ve Plan Komisyonu'nda ele alınacak. Sendikaların büyük tepkisi nedeniyle, Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınması geçikmeli olarak başlayan tasarıda hükümet yeni düzenlemelere gidiyor. Kademeli geçiş süresi ve 8 bin 300 olan prim gün sayısının daha aşağı çekilmesi yönündeki değişiklikleri kabul eden hükümetin, asıl geri adımı yaş sınırı konusunda yapacağı belirlendi. Henüz sendikacılarla müzakere edilmemiş olan, bu nedenle gizli tutulan yeni düzenleme, önergelerle bugün tasarıya girecek. Kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak öngörülen emeklilik yaşında dolaylı indirim olarak görülen bu düzenleme şöyle olacak:

Çalışanlar, tasarıda 8 bin 300 olarak öngörülen; ancak 7 bin 200'e çekilmesi beklenen prim gün sayısında prim ödemesi yapmışsa, 58-60 yaşını beklemeden, kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilecek. Ancak, bu kişilere emekli maaşı 58-60 yaş sınırına ulaşana kadar bağlanmayacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle