GeriEkonomi Erkan: İMKB 1000 şirket ve 7.5 milyon yatırımcıya ulaşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkan: İMKB 1000 şirket ve 7.5 milyon yatırımcıya ulaşacak

Erkan: İMKB 1000 şirket ve 7.5 milyon yatırımcıya ulaşacak
refid:16674266 ilişkili resim dosyası

Geçtiğimiz yıl ‘halka arz seferberliği’ yapan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bu yıl da ‘yatırımcı seferberliği’ başlatacak.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, önümüzdeki dönemde yatırımcı seferberliği başlatmak istediklerini belirterek, “Bu yıldan itibaren buna başlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 1000 şirket ve nüfusumuzun da yüzde 10’u, yani 7.5 milyona yakın hissedarın doğrudan hisse senedine yatırım yapmasını destekleyici çalışmaları başlatıyoruz” dedi.
Talepte ivme başlamalı
‘İlk İşlem Gününden Bugüne İMKB’ adlı panelde konuşan Hüseyin Erkan, borsanın 25’nci kuruluş yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “İlk göreve başladığımızdan itibaren en önem verdiğimiz konu halka arz oldu ve halka arz seferberliği başlattık. 2010 yılının ilk 5 ayında 4 şirket gelmişken, son 7 ayında aşağı yukarı 19 şirket daha piyasamıza geldi. Şimdi artık önümüzdeki dönemde de bir yatırımcı seferberliği başlatmak istiyoruz. Arz tarafında bir ivme kazandık ama talep tarafında da ciddi bazı çalışmalar yapmak gerekiyor. Biz yine kurumlar olarak, Sermaye Piyasası kurumları olarak seferberliğimizi bu sefer talep tarafını artırma yönünde yapmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda aslında bir yatırımcı seferberliği konusu gündeme gelecek. Bu yıldan itibaren buna başlıyoruz.”
1000 şirketli İMKB hedefi
Türkiye’nin en büyük eksikliğinin kurumsal yatırımcının eksikliği olduğunu ifade eden Erkan, 2023 hedeflerini şöyle anlattı: “Faizler artık tek hanelere düşmüş, reel faizler neredeyse sıfıra yaklaşmış, sabit getiriler de çok düştüğü için artık büyük getirileri yine hisse senetlerinde ve diğer menkul kıymetlerde yatırım fonları arıyor. Onların yatırım yapacağı çok uygun dönemdeyiz. Bu dönemde kurumsal yatırımcı ayağının Türkiye’de gelişmesi lazım. SPK ile birlikte hedef koyduk, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 1000 şirket ve nüfusumuzun da yüzde 10’u, yani 7.5 milyona yakın hissedarın doğrudan hisse senedine yatırım yapmasını destekleyici çalışmaları başlatıyoruz. Zorlu bir hedef ama ulaşılması imkansız bir hedef değil.”
Uluslarararası ilk projeye Atina Borsası ile imza attıklarını ve ortak bir endeks geliştirdiklerini hatırlatan  Erkan,  “Şimdi çevre ülkelerin borsalarıyla da ortak endeksler ve bunlara dayalı yeni yatırım fonları geliştirmek istiyoruz” dedi.

İMKB’nin A.Ş. olması için SPK’ya talimat verildi

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İMKB’nin bir anonim şirket olması için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) talimat verildiğini açıkladı. Bloomberg HT televizyonu’nunda katıldığı programda bu konuda da bilgi veren Babacan, şunları söyledi: “İMKB, anonim şirket olursa çok daha rahat çalışabilir ya da hisselerin bir kısmı halka arz edilebilir, uluslararası ortaklıklar daha kolaylaşabilir doğrusu, düşünüyoruz. Kanunla kurulduğu için hareket edemiyorsunuz. En ufak değişikliğin tekrar meclise gitmesi gerekiyor. Halbuki anonim şirket haline getirirsek İMKB, büyük esneklikler kazanabilir diye düşünüyoruz. Bununla ilgili SPK’ye talimatlarımızı verdik. Nihai kararlar için henüz vakit var.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle