Ericsson yeni pazarlara açılıyor

Hürriyet Haber
11.05.2010 - 11:16 | Son Güncelleme:

Bu yıl pazarın kendisinden daha hızlı bir şekilde büyümeyi hedefleyen Ericsson, 2010’dan itibaren yeni pazarlara girmeyi hedefliyor.

Ericsson’un (NASDAQ:ERIC) 5 Mayıs 2010 tarihinde Stockholm’de düzenlediği Capital Markets Day etkinliğinde konuşan Ericsson Başkanı ve CEO’su Hans Vestberg, telekomünikasyon sektörü ve Ericsson’un sektördeki konumu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar nedeniyle veri miktarında çok büyük bir artış görmeye başladıklarını söyleyen Hans Vestberg, “Bu yeni cihazlar operatörlere yeni faturalandırma olanakları sağlıyor. Bunun sonucunda da operatör tarifelerinin ve fiyatlandırma modellerinin - özellikle de mobil genişbant servisleri ve veri kullanımı alanında - müşteri ihtiyaçlarına göre yeniden ayarlanacağının işaretlerini görmekteyiz. Bu gelişimi takip etmek bizim için büyük önem taşıyor,” dedi.

Ericsson, bugün 400 milyon olan mobil genişbant kullanıcı sayısının 2015 yılına dek 3,5 milyara yükseleceğini tahmin ediyor.

Sektörde yaşanan bu köklü değişimlerin operatörlerin şebeke kalitesi ve verimlilik üzerine odaklanmalarını gerektirdiğini vurgulayan Vestberg şöyle konuştu:

“Şebekelerin uzun bir süredir hizmet vermekte olduğu gelişmiş dünyada, operatörlerin sadece artan veri kullanımını karşılamak için değil, aynı zamanda güç tüketimini azaltmak ve frekansları daha iyi kullanmak için de altyapılarını modernleştirdiklerini göreceğiz. Tüm bu zorlu operasyonlar, gelişmiş iş destek sistemleri ve müşteri ihtiyaçlarını anlama öngörüsüne sahip olmanın yanı sıra derin teknoloji bilgisi ve servis yetenekleri de gerektirmektedir.”

Operatörler cephesine bakıldığında, gittikçe daha bilgili ve talepkar olmaya başlayan müşteriler için yapılan rekabet nedeniyle ortamın daha karmaşık bir hale geldiğine dikkat çeken Vestberg sözlerine şöyle devam etti: “Yeni iş modellerinin ortaya çıktığını ve operatörler arasında coopetition, yani ‘birlikte rekabetin’ oluşacağını görüyor olacağız. Operatörler platformları paylaşacak ve uygulamalar etrafında birlikte ayarlamalar yapacaklar.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı