Ericsson’dan ‘Dünyayı Kurtaran Adım’

Hürriyet Haber
22.04.2009 - 15:04 | Son Güncelleme:

Ericsson tarafından hayata geçirilen “Dünyayı Kurtaran Adım” adlı sosyal sorumluluk projesi, iklim değişikliğine dikkat çekerek,  “Ben ne yapabilirim?” sorusuna yanıt arıyor. “Teknolojiyi akıllı kullan, Dünyayı kurtar” sloganıyla yola çıkan www.dunyayikurtaranadim.com portali, küresel ısınmaya karşı önemli araçlardan biri olarak bilişimi konumlandırıyor. Projenin ilk tanıtımı da, içeriğine uygun olarak “karbonsuz basın toplantısı” adıyla dünyanın doğum günü kabul edilen 22 Nisan’da, dijital ortamda gerçekleştirildi.

Dünyayı Kurtaran Adım girişiminin temeli “akıllanmak” üzerine kurulu... Proje ile bir yandan kitleleri bilinçlendirmek amaçlanırken, bir yandan da bilişim dünyasının avantajlarını kullanarak akıllı şehirlere, akıllı ofislere, akıllı seyahate, akıllı evlere, akıllı enerjiye doğru uzanan yol kurgulanıyor.

Bilişim sektörü gezegendeki toplam karbon salınımının %2'sini oluşturuyor, fakat teknolojiyi doğru kullanarak kalan %98’lik bölümü çok aşağılara çekmek mümkün. Örneğin, bir saatlik araba yolculuğu ile seyahat etmek ortalama 25 kg CO2 salınımına neden oluyor. Aynı miktarın bir cep telefonu tarafından üretilmesi için ise bir yıl boyunca kesintisiz görüşmek gerekiyor. Dunyayikurtaranadim.com herkesi daha az seyahat etmeye davet ediyor. İnternet bankacılığını, e-ticareti, e-öğrenmeyi, görüntülü iletişimi, kısaca teknolojiyi kullanarak her bireyin karbon ayak izini küçültebileceğine dikkat çekiyor.

Ericsson, Dünyayı Kurtaran Adım projesini dünyanın doğum günü kabul edilen 22 Nisan’da, internet ortamında “karbonsuz basın toplantısı” ile duyurdu. Dunyayikurtaranadim.com hem çevreye katkıda bulunan örnek “akıllı” projeleri gün ışığına çıkartıyor, hem de herkesi adım atmaya çağırıyor. İnteraktif sitenin dikkat çeken bölümleri arasında, küresel ısınmaya karşı fikirlerin paylaşılıp oylandığı “Küre Sen Isınma” ve bireylerin 5 aşamada kişisel değişimlerini planlayarak, “Dünyayı kurtarmak için ben ne yapabilirim?” sorusuna yanıt aradıkları “Kişisel Dönüşüm Planlayıcı” başlıkları bulunuyor.

• 1 saat araba kullanarak ürettiğiniz karbon, tüm teknik altyapısıyla birlikte 1 yıllık telefon görüşmesinde üretilene eşit. Bu yöntemle karbon ayak izini 10 binde 1 oranında azaltmak mümkün.

• e-devlet uygulamaları, devlet kurumlarına ulaşım ve tüketilen basılı formların tüketimini azalttığı için çevreye %68 daha az zarar veriyor.

• Uzaktan eğitim, ulaşım, binanın enerji giderleri ve basılı malzeme masrafları sebebiyle klasik yöntemlere göre %95 daha az karbon üretiyor.

• Esnek çalışma, video konferans ve telekonferans sistemlerinin aktif kullanılması durumunda 50 Milyon ton karbon salınımı azaltılabiliyor.
• 500 saat boyunca kesintisiz olarak video konferans hizmeti kullanmak sadece 2 saatlik uçak yolculuğuna eşit karbondioksit salınımına yol açıyor.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı