GeriEkonomi Ergün: 50 yıllık deneyim var, Türk malı oto 200 milyon dolara da olur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ergün: 50 yıllık deneyim var, Türk malı oto 200 milyon dolara da olur

Ergün: 50 yıllık deneyim var, Türk malı oto 200 milyon dolara da olur
refid:18872880 ilişkili resim dosyası

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobilin üretilebilmesi için hesaplanan maliyetle ilgili, “Firmalarımızdan bir tanesi yeni bir marka, yeni bir model ortaya koymak için yatırım yapsa 2.5 milyar Euro’luk yatırım mı yapacaklar? Yapmayacaklar. Dolayısıyla, aslında daha iyi bir noktadayız” dedi.

Bakan Ergün SKY Türk televizyonunda katıldığı bir programda, şöyle konuştu: “Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) yerli otomobilin üretilebilmesi için 2.5 milyar Euro’luk maliyet hesabı var. Bu hesapla güçlü bir yan sanayinin olduğu varsayılmadan, 50 yıllık birikim varsayılmadan, sıfırdan bir şeye başlanırsa nasıl olabilir görüldü. Durum Türkiye’de o noktada değil, o noktanın çok önünde bir yerdeyiz. Dolayısıyla 2.5 milyar Euro’luk, 3 milyar  Euro’luk bir yatırımın 200 bin araçlık bir üretim için söz konusu olacağını düşünmüyoruz. raporda güzel şeyler var, fırsatlar, riskler, mevcut durumun analiz edilmesiyle ilgili konular da var. Bir çalışma grubu  oluşturacağız. Yapılabilirliğine inandığımız için süreci devam ettireceğiz.  Firmalarla tek tek görüşme süreci olacak.”

MÜSİAD: Türk malı otoya bedelsiz katkı veren olur

TÜRK malı otomobil projesine Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) da katkı sağlamak istiyor. Önceki Akşam TRT Haber’deki Ekonomi Kulübü’ne katılan, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Yerli otomobili artık üretmemiz lazım. Her konuda geç kaldık ama bize göre hiçbir konuda geç kalmak mazeret olamaz. Bizce yerli marka otomobilin elektriklisi de olmalı. Çünkü Türkiye bu alanda da iddalı olmak zorunda” dedi. Bazı MÜSİAD üyesi sanayicilerin de bu projeye ‘bedelsiz’ katkı sağlamak istediklerini belirten Vardan, “Mesela ‘bir aradaşımız bütün kalıplarını ben yaparım’ dedi. Bu proje geniş kapsamlı ortaklıla da olabilir, başka formülle de olabilir” dedi. Türkiye’nin küresel kriz ortamında bile yavaşlamayan büyüme hızına sahip olmasından da çok memnun olduklarını belirten Başkan Vardan “Birçok ülkeye parmak ısırtacak şekilde büyüyoruz. Ancak bunu sürdürülebilir kılmamız lazım” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle