GeriEkonomi Erez'den bakanlığa ‘kalite’ reformu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erez'den bakanlığa ‘kalite’ reformu

Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, devletin işleyişinde önemli değişikliklere yol açacak bir uygulamaya imza attı. Erez'in Bakanlık bürokratlarına hazırlattığı ‘‘Toplam Kalite Yönetimi’’ adlı çalışma, hayata geçirilmesi halinde, Bakanlıkla işi olan vatandaşlara büyük kolaylıklar getirirken, haftalar süren işlerin birkaç saatte tamamlanmasını sağlayacak.

Erez, ‘‘Toplam Kalite Yönetimi’’ çalışmasını Hürriyet'e anlatırken, işe Bakanlık çalışanlarına ‘‘Yaptığınız iyi daha iyi nasıl yapabilirsiniz?’’ sorusunu sorarak başladıklarını söyledi. Gelen yanıtlara göre, Bakanlık'taki bütün çalışma sistemi değiştiren yeni bir model hazırlandığını belirten Erez, ‘‘En basitinden, bugüne kadar en az üç günde kurulabilen şirketlerin üç saatte de kurulabileceği ortaya çıktı’’ dedi. Erez yeni modelin kısa bir süre sonra uygulamaya geçirileceğini söylerken, işleyişini de şöyle aktardı:

Bakanlığa iş için gelen vatandaş, ayrı bir kapıdan değil, Bakan'ın girdiği ana kapıdan girecek. Ziyaretçi kartı uygulamasına son verilecek. Vatandaş kapıda bayan hostesler tarafından, lobiye alınacak.

Vatandaş, lobide bulacağı ayrıntılı broşürlerde hangi iş için gelmişse, nereye gideceğini ve kimle görüşeceğini öğrenecek. Ayrıca, takip ettiği işin ne kadar sürede sonuçlanacağını da bilecek. İş bilgisi için broşürlerin yanısıra, 800'lü telefon hatlarını da kullanabilecek.

Bütün evraklar bilgisayar ortamına geçirilecek.

RÜŞVET ÖNLENECEK

Bütün işlerin bilgisayara geçirilmesi ve iş sürelerinin önceden belli olması sayesinde rüşvetin de önleneceğini vurgulayan Erez, şöyle konuştu: ‘‘Devletin, halkı için varolduğu hep unutuluyor. Devlet vatandaşına güvenmediği için hep cezalandırma yoluna gidiyor. Halkın devlet için varolduğu anlayışı diktatörlüklere mahsustur. Bu bakanlık vatandaşların bakanlığı. Hedefimimiz, vatandaşına güvenen, bunu güleryüzle yansıtan bir çalışma anlayışı.’’

Topma Kalite Yönetimi'ni hayata geçirdikten sonra, bugüne kadar hep mal üreten özel sektör kuruluşlarının aldığı Kalite Ödülleri'ne talip olacağını açıklayan Erez, ‘‘Hizmet de bir üründür. Çok yakında biz de Bakanlık olarak bu ödülü alacağız’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle