GeriEkonomi Erez: Kara delik sayısı dörde indi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erez: Kara delik sayısı dörde indi

Tarım satış kooperatifleri birliklerinin iki yıllık bir çalışma ile siyasetten arındırıldığını ve kaynak yutan değil, kaynak üreten kuruluşlar haline geldiğini belirten Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez,‘‘Birlikler artık beş kara delikten biri değil’’ dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, iki yıllık çalışma sonunda siyasetle ilgisini kestikleri ve personel sayısını azalttıkları tarım satış kooperatifleri birliklerini, kaynak yutan değil, ekonomiye kaynak yaratan kuruluşlar haline getirdiklerini, birliklerin artık beş kara delikten biri olmadığını söyledi. Birliklerin tarihinde ilk kez tüm ürün alım bedellerini aralık sonu itibariyle ödediğini belirten Erez, başarılı çalışmalarından dolayı 16 birliğin genel müdürlerine teşekkür mektubu verdi. Erez, birliklerin önceki dönemlerde popülist politikalar nedeniyle kara delik haline geldiğini ifade ederken, ‘‘Birlikler iki yıllık çalışma sonunda ekonomiye kaynak yaratan, yüzü ak ekonomik müesseseler haline gelmişlerdir’’ diye konuştu.

Birliklerde 3 bin kişilik personel indirimine gittiklerini bildiren Erez, şu anda daimi personel sayısı 12 bin kişi olan birliklerden 2 bin-2 bin 500 dolayında bir personel indirimine daha gereksinim bulunduğunu söyledi. Erez, birliklerin konumundaki değişikliği şöyle özetledi:

‘‘Birliklerde gerçekleştirilen kademeli ve iyi fiyat, peşin ödeme gibi iyileştirmelerle eskiden ortaklar bile ürün getirmezken, şimdi ortak olmayanlar da ürün vermek istemektedirler. Yaratılan bu güven ortamı sayesinde birlikler piyasayı düzenleme ve üreticiyi koruma fonksiyonlarını daha etkin bir biçimde yerine getirebilmişlerdir. Birlikler kaynak yaratıp, aldığı krediyi geri ödeyebilen kuruluşlar durumuna gelmiştir.’’

DÖRT BORU HATTI EDER

Erez, fındığın ihracat açısından önemine işaret ederken, l997 yılında fındıktan sağlanan döviz gelirinin 925 milyon dolar olduğunu söyledi. Buna karşılık Kerkük-Yumurtalık boru hattının 365 gün çalışması durumunda sağlayacağı döviz gelirinin 250 milyon dolar düzeyinde olacağını vurgulayan Erez, ‘‘Türk fındığı dört boru hattı ediyor’’ dedi.

Hans'ın yerini Temel aldı

Fındığa verilen yüzde 171'lik fiyat artışının Başbakan Mesut Yılmaz'ın Karadenizli olmasıyla ilgisi bulunmadığını savunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, ‘‘Fındığın fiyatını şimdiye kadar Alman Hans ve Müller tespit ediyordu. Biz bu yıl Karadenizli Dursun ve Temel'e tespit ettirdik’’ diye konuştu. Tarıma yönelik desteklemelerin sürmesi gerektiğini ifade eden Erez, ‘‘Eğer yanlış bir şeyse bize bu konuda akıl veren gelişmiş ülkeler kendileri kaldırsın. Bizim tarıma verdiğimiz destek gelişmiş ülkelerin çok çok altında’’ dedi.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle