GeriEkonomi Erdoğan: Vergileri hafifleteceğiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Vergileri hafifleteceğiz

Türkiye'nin boş lafla, kısır çekişmeyle kaybedecek zamanı bulunmadığını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, enerjilerini problemleri çözmeye tahsis ettiklerini söyleyerek "Vergilerin hafifletilmesi konusunda elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) kuruluşunun 40. yıldönümü dolayısıyla Sheraton Oteli'nde düzenlenen ödül törenine katılarak bir konuşma yaptı.

ASO'nun 40. yılını kutlayan Erdoğan, ekonomide bir iyileşmeden, canlanmadan, büyümeden ve rahatlamadan söz ediliyorsa bunda hükümet olarak kararlılıkla uyguladıkları programlar kadar işadamları, sanayiciler ve girişimcilerin de büyük payı ve rolü olduğunu söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin önünde halen ''fevkalade'' acil problemler ve zaman kaybedilmeden atılması gereken pek çok adım olduğunu kaydetti. Türkiye'nin boş lafla, kısır çekişmeyle, politik kavgalarla kaybedecek bir anlık vakti olmadığını ifade eden Erdoğan, ''Bu tuzaklara düşmeden ve milletimizi de düşürmeden hizmet adına gerekenleri vazgeçilmez önceliğimiz yapmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Hükümet olarak, enerjilerini Türkiye'nin problemlerini çözmeye tahsis ettiklerini belirten Erdoğan, geleceğin yatırımlarını yapmak ve AB çerçevesinde Türkiye'nin ihtiyacı olan yapısal dönüşümü gerçekleştirmek dışında hiçbir şeye enerji harcayacak vakitleri olmadığını vurguladı.
 
''GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATAN BİR HÜKÜMET VAR''

Türkiye'nin, içeride ve dışarıda yapması gereken çok iş olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:  ''Çok zaman kaybettik. İçeriye kapandık, bırakın dünyaya açılmayı Ankara'nın dışına çıkmayı bile akıl edemeyen, bu uygulamayı gerçekleştiremeyen yönetimlerle çok zaman kaybettik. Milletimizin kişi başına yıllık milli gelir rakamları, içimize sindiremediğimiz rakamlardır. Oyalanacak zamanımız yok. Büyüme sürmeli, enflasyon kontrol altında tutulmalı, sizlerin de katkılarınızla Türkiye, büyük potansiyelini ihracat performansıyla taçlandırılabilmelidir. Biliyorum bu konuda sıkıntılarınız var. Bugüne kadar mazeretler üretmek yerine kendi değerlerinizi ekonomiye katmayı tercih ettiniz. Ancak şuna inanın: Gecesini gündüzüne katan, yerinde durmayan, bir gününü bir gününe eşit kabul etmeyen bir hükümet var. Bu gayretle koşuyoruz ve sizlerin de önünü açabilmek için gerek yasal düzenlemelerle gerekse heyecanınıza heyecan katarak sizlerle müşterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.''
  
Ekonominin hassas dengesinin ve uygulanan ağır programın, hükümetin hareket kabiliyetlerini büyük ölçüde etkilediğini ''üzülerek'' belirten Erdoğan, ancak bugünlerin yavaş yavaş geçeceğini ve hep birlikte geleceğin hesabının yapılacağını ifade etti.
  
Yatırımlara gerekli rakamları ayıramadıklarını, ancak bunun bugünün bir gerçeği olmadığını söyleyen Erdoğan, ''Ne yazık ki geçmişin bugüne yüklediği bir bedeldir'' diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Gönlümüz, 8 katrilyon liralık bir yatırım bütçesinden yana değil. Takdir edersiniz ki geçmişin bugüne maalesef fatura ettiği bu dev faiz yükünü neyle telafi edeceksiniz? İnanıyorum ki çok kısa bir vadede inşallah Türkiye bundan da kurtulacak ve yatırım rakamlarını çok daha büyütürken bu rakamlarla çok daha farklı işler üretebilmenin meyvesini de alacaktır. Geçen yıl, yatırım rakamımız 8 katrilyon liraydı. Bu yıl, belki biraz daha düşük olacak. Fakat ek bütçelerle buartacak. Burada bir şeyi vurgulamam lazım. Önceki yönetimlerin 10 liraya yaptığını, biz 2.5 liraya yapıyoruz. Böyle bir özelliğimiz var. Bunu, 1 yıl içindeki uygulamalarla çok açık ve net olarak gördük. Bu yıl sonuna kadar biz 55 adet baraj, gölet ve sulama açıyoruz. Bunların içerisinde, 15 yıl öncesine dayalı yatırımlar bulunmaktadır. Bunların bir çoğu durmuştu, biz bunları öncelikler sırasına koyduk ve bu önceliklerle birlikte bunları süratle açmaya başladık. Bugüne kadar 50'sinin açılışını yaptık, bugün de 51'incisinin Kars'ta açılışını yapacağım. Türkiye'nin yüzde 40'ı tarımla iç içe. Biz, bunu da ayağa kaldırmak durumundayız. Bu, bizim için farklı bir istihdam alanı.''
   
"FİKİR VE PROJELERİNİZE AÇIĞIZ"

İhracat konusunda büyük çaba sarf ettiklerini belirten Erdoğan, hem kendisi hem de bakan arkadaşlarının ülke ülke dolaşarak yeni imkanlar, yeni fırsatlar üretmeye çalıştıklarını söyledi.          

Vergilerin hafifletilmesi konusunda ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret ettiklerini ifade eden Erdoğan, ''Her konuda olduğu gibi fikir ve projelerinize bu konuda da açığız. Ülkeyi kapalı kapılar ardından yönetmediğimizi biliyorsunuz. Gelin konuşalım, sorunları büyütmeden çözmeye çalışalım. Vizyonlarımızı karşılıklı olarak geliştirelim'' dedi.
 
Kamu Yönetimi Reformu ve il özel idareleriyle ilgili reform çalışmalarını anımsatan Erdoğan, bu çalışmaları yürütürken söyleyecek sözü olan herkesin görüşünü aldıklarını bildirdi. Erdoğan, bakan ve bürokratların, Kamu Yönetimi Reformu ile ilgili basın toplantısı düzenleyeceklerini de kaydetti. 

Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: ''Bu ülke hepimizin. Bugün olduğundan daha iyi bir yere gelmesi de hepimizin ortak emeğini, enerjisini ve gayretini gerektiriyor. Ben, sizlerin yanındayım. Bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımız üzerinde yeri vardır. Sizlerin emeğinizi, enerjinizi ve gayretinizi bugüne kadar olduğu gibi hatta daha da çok yanımda hissetmek istiyorum"  
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle