Erdoğan ve Papandreu 5 milyar dolar istedi

Uğur ERGAN-Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
16.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Atina’ya 10 bakanla çıkarma yapan ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile birlikte Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’ne başkanlık eden Başbakan Tayyip Erdoğan, iki ülkenin dış ticaret hacmini en kısa zamanda 5 milyar dolara çıkarması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Yunanistan Hükümeti’nin de bu hedefe inandığını biliyor ve elbirliğiyle bu seviyeleri yakalamanın mücadelesini veriyoruz” dedi. Erdoğan önceki gece geç saatlerde katıldığı Türkiye-Yunanistan İş Forumu’nda şunları söyledi:

Ticarette gerileme durdu

2002’de, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacmi 903 milyon dolar seviyesindeydi. 2008 yılında, ikili ticaret hacmimiz 4 kat artarak 3.6 milyar dolara ulaştı. 2009’da ise küresel krize rağmen ticaret hacmimiz 2.7 milyar dolar seviyesinde kalmayı başardı. 2010 yılının ilk üç ayında, bizim Yunanistan’a ihracatımız 401 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde 379 milyon dolar idi. İthalat ise yılın ilk üç ayında 260 milyon dolar oldu. Dış ticaret hacmimizdeki gerilemenin artık durduğunu ve artışın başladığını görüyoruz.

Aşağı değil yukarı

Yunanistan’ın karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunlardan Türkiye olarak kendimizi soyutlamamız mümkün değildir. Zira, komşumuz Yunanistan’ın istikrarı ve zenginliği, bizim istikrarımız ve zenginliğimizdir. Komşu ülkeler birbirini aşağı çekerek değil, yukarıya çekerek, hep birlikte, dayanışma içinde gelişebilirler.

Ekonomi siyaseti etkiler

Türkiye’de faaliyet gösteren 390 civarında Yunan firmasının toplam yatırım tutarı 6 milyar doları aşmış durumda. Buna karşın, Yunanistan’daki Türk yatırımları sahip olduğu potansiyelin oldukça gerisinde kaldı. Yunanistan’da faaliyet gösteren çok az sayıdaki Türk şirketinin toplam yatırımı 30 milyon doları dahi bulmuyor. Ekonomide rayına oturan ikili ilişkiler, eminim ki siyasal ilişkileri de farklı bir noktaya taşıyacaktır ve zaten taşıyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı