GeriEkonomi Erdoğan: Ortada sıkıntı yok mevduat garantisi yükselmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Ortada sıkıntı yok mevduat garantisi yükselmez

Erdoğan: Ortada sıkıntı yok mevduat garantisi yükselmez
refid:10036708 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin devam eden küresel krize sağlam ve güçlü ekonomisi ile direndiğini söyledi. Erdoğan, Türkiye’de 50 bin YTL düzeyinde bulunan mevduat garantisinin de yükseltilmesine gerek görmediklerini belirterek, "Sıkıntı olursa gündeme gelir" dedi.

TÜRK Lirası banknot ve madeni paraların tanıtım toplantısında, son gelişmeleri de değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, küresel krize karşı Türkiye’nin ne kadar sağlam durduğunu anlattı. Gerekli önlemlerin alındığını, Türkiye’nin bu krize güçlü ekonomisi ile direndiğini anlatan Erdoğan, Türkiye’nin bu küresel türbülansı en az etkiyle aşacağını dile getirdi. Erdoğan, halen 50 bin YTL düzeyinde olan banka mevduatları için garanti sınırının yükseltilip, yükseltilmeyeceğine ilişkin olarak da "Sıkıntı yokken niye adım atalım, sıkıntı olursa o da gündeme gelir" diye konuştu.

Tedbirler alınıyor

Erdoğan, küresel krizle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "1990 ve 2000’li yılların krizlerinden ders almamış olsaydık şu anda mevcut küresel ekonomik krizin darbesi bizi de süratle vurabilirdi. İnanıyorum ki biz bundan en az etkilenen ülke konumunda olacağız. Türkiye, devam etmekte olan küresel krize güçlü ekonomik yapısıyla direniyor, karşı koyuyor. Elbette dikkati ve ihtiyatı elden bırakmıyoruz. Gelişmeleri an be an tüm kurumlarımızla takip ediyoruz. Alınması gereken önlemleri hiç tereddüt etmeden alıyoruz, alacağız."

Mudiler rahat olsun

Uluslararası piyasalar ile yurt içi piyasanın da yakından izlendiğini kaydeden Erdoğan, bu ay Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve diğer ilgililerin (Dünya Bankası-IMF toplantıları için) ABD’ye gideceğini belirterek, orada temaslarda da bulunulacağını da vurguladı. Yöneltilen sorular üzerine bankaların tamamının BDDK’nın kontrolünde bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Gerek Fortis olsun, gerek Dexia olsun bu bankalar da yine aynı şekilde bu takibin içerisinde ve BDDK tarafından ilgili banka yönetimleriyle bütün görüşmeler yapılmakta. Ben burada herhangi bir sıkıntı doğacağını düşünmüyorum. Bütün oradaki mudiler rahat olsun tavsiyesini burada tekrarlıyorum. Ülkemizde bizim şu anda böyle bir sıkıntı, böyle bir durum söz konusu değil, hepsi yakın takipte. Zaten böyle bir durum olacak olsa BDDK bunları bize rapor eder. Burada rahat olalım. Bankalarımız da çok kararlı ve dikkatli gidiyorlar. Sıkıntı şu anda söz konusu değil."

Rezervlerimiz sağlam

"Rezervlerimiz sağlam, böyle bir noktadayız. Sağlam olmanın yanında Türkiye kendi boyutunda yüksek bir rezerve sahip" diyen Erdoğan, şunları da dile getirdi: "Bunlar Türkiye’yi rahatlatan, riski en az olan ülkeler arasına sokan bir durum. Sermaye yapısı da artık 90’lı ve 2000’li yıllardaki gibi zayıf değil. Sermaye yapımız da güçlü. Eskiye göre daha korunaklı olan bir bankacılık yapımız var."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle