GeriEkonomi Erdoğan istedi, burs alan öğrenci sayısı 30 bin arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan istedi, burs alan öğrenci sayısı 30 bin arttı

Erdoğan istedi, burs alan öğrenci sayısı 30 bin arttı
refid:13280328 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan, haftasonu katıldığı Trabzon Yomra Kanuni Yurdu açılış töreninde, YURTKUR’dan burs alan öğrenci sayısını az bularak, YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak’a, 2009-2010 öğretim dönemi için burs alacak öğrenci sayısının 30 bin kontenjan daha artırılması talimatı verdi.

Kontenjanlar 30 bin arttı
Erdoğan’ın talimatıyla hareket geçen Albayrak, kontenjanların 30 bin arttırılması konusundaki çalışmaları tamamladı. Böylece Erdoğan’ın talimatıyla 87 bin olan burslu öğrenci sayısı, 117 bin oldu. YURTKUR, artan kontenjanlar da dahil olmak üzere bütün öğrencilere öğrenim kredisi verilmesi konusunda düzenleme de yaptı. Erdoğan Trabzon’da sadece burs alan öğrenci kontenjanının arttırılması ile de yetinmedi ve açılış sırasında yanına gelerek burs isteyen yüksek lisans hazırlık sınıf öğrencisinin de isteğini geri çevirmedi.
Trabzonda üniversite okuduğunu söyleyen bir öğrenci açılış töreni sırasında Erdoğan’a ulaşarak, “Lisans öğrencilerine hazırlık sınıfında da burs veriyorsunuz. Ama yüksek lisans öğrencilerine bu hak tanınmıyor. Maddi durumum iyi değil. Çok mağdurum. Lütfen yardım edin” dedi. Öğrencinin ricasını geri çevirmeyen Erdoğan, yine Albayrak’a talimat vererek, yüksek lisans hazırlık sınıfına devam eden öğrencilere de 2009-2010 öğretim döneminden itibaren öğrenim kredisi verilmesini istedi. YURTKUR da uygulamayı hemen devreye soktu. Önceki uygulamada yüksek lisans öğrencileri normal eğitim süresince burs-öğrenim kredisi alabilmekte iken, hazırlık sınıfı süresince bu hizmetten yararlanamıyordu.
Kredilere zam
Öte yandan önceki gün alınan Bakanlar Kurulu kararı ile de, öğrenim kredilerine 20 TL zam yapıldı. Lisans öğrencilerinin alacakları kredi miktarı aylık 180 TL’den 200 TL’ye çıktı. Master öğrencileri 400 TL, doktora öğrencileri ise aylık 600 TL öğrenim kredisi alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle