GeriEkonomi Erdoğan’ın ABD’de enerji gündemi nükleer olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan’ın ABD’de enerji gündemi nükleer olacak

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak ABD gezisinde Türkiye’nin nükleer santral süreci önemli rol oynayacak. Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama’ya süreçle ilgili bilgi vermesi ve ABD’li firmaları davet etmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın beraberinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı da götüreceği Washington ziyaretinde nükleer santral ihalesi ve Nabucco Projesi önemli gündem maddeleri arasında yer alacak.

Geçtiğimiz haftalarda iptal edilen nükleer santral ihalesine ABD’nin enerji devlerinden General Electric ve Westinghouse firmaları türbin, Shaw Group ve Washington Group International firmaları da müteahhitlik açısından ilgi göstermişti. Ancak, ABD’li firmalar özellikle riskin çok fazla yatırımcı üzerinde olması nedeniyle ihaleye katılmamıştı. ABD’li firmalar, yeni süreçte belli başlı firmaların çağrılarak ön çalışma yapılması ve tüm tarafların onaylayacağı, en asgari şartlar doğrultusunda bir açık ihale sürecinin başlamasını istiyor.

Rusya ABD rekabeti

Öte yandan ABD merkezli Westinghouse ve iptal edilen ihalenin tek katılımcısı olan Rus Atomstroyexport nükleer konusunda dünyada rakip olarak gösteriliyor. Bu açıdan Türkiye’nin nükleer santral inşası konusunda Rusya ve ABD rekabetinin iyice gün yüzüne çıkması; Obama’nın Erdoğan’dan Rusya’yla yapılan diğer anlaşmalar hakkında detaylı bilgi alması da bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle