GeriEkonomi Erdoğan, G-20’de ‘kriz teğet geçti’ havası attı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan, G-20’de ‘kriz teğet geçti’ havası attı

Erdoğan, G-20’de ‘kriz teğet geçti’ havası attı
refid:15166620 ilişkili resim dosyası

G-20 Zirvesi’nde ‘krizin etkilerinin sınırlandırılması ve uzun dönemli büyümenin artırılması konusundaki Türkiye’nin tecrübesini diğer ülkelerle paylaştığını’ açıklayan Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin yaptığı reformlar ve olumlu etkileri diğer ülkelere örnek gösterilebilecek nitelikte” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi’nde, krizin etkilerinin sınırlandırılması ve uzun dönemli büyümenin artırılması konusundaki tecrübesini diğer ülkelerle paylaştığını açıkladı. Erdoğan, Türkiye’nin bu dönemde yaptığı reformların, diğer ülkelere örnek gösterilebilecek nitelikte olduğunu belirtti. Kanada’nın Toronto kentinden dönmeden hemen önce bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, ekonomiden siyasete pek çok soruyu yanıtladı. Erdoğan, ekonomi ile ilgili sorular üzerine şunları söyledi:

Krizi iyi yönettik

Bütçe konusunda şu anda sıkıntı yaşayan ülkelerle baktığımızda, bütçe açığı konusunda Türkiye gerçekten bu krize rağmen, krizi iyi yönettik ve bu iyi yönetmemizin neticesinde de bütçe açığımız 5-5.5. Geçen sene 5.5 idi. Bu sene 5’in altına düşmesi hedefleniyor. Şu andaki gelişmeler de 5’in altına düşeceği istikametinde.

İşsizlik düşüyor

İşsizlik oranında ciddi bir düşüş söz konusu. Hedefimiz de bu yıl sonuna kadar bunu 10-11 aralığına çekebilmek. Görevi devraldığımız dönemin işsizlik oranına gelmeyi hedefliyoruz bu yıl sonuna kadar. Bunu başardığımız anda, hedefimizi yakalamış olacağız. Bundan sonraki süreç, bunu 10’un altına yeniden düşürmek.

Son 7 yılda Türkiye’nin büyüme potansiyelini artıran birçok yapısal reformu hayata geçirdik. Bu reformların derinliği ve doğurduğu olumlu etkiler dikkate alındığında, diğer ülkelere örnek gösterilebilecek nitelikte. Son dönemde krize karşı hayata geçirdiğimiz ölçülü, planlı ve iyi hedeflenmiş tedbirler de krizin etkilerinin hafifletilmesine gayet olumlu katkılarda bulundu. Bu vesileyle gerek krizin etkilerinin sınırlandırılması, gerekse uzun dönemli büyümenin artırılması konusundaki tecrübelerimizi de G-20 ülkeleriyle paylaşma fırsatı bulduk.

OVP’nin önemi

Üzerinde en çok durulan ve bizim de önemini vurguladığımız bir diğer konu, gelişmiş ülkelerde kamu borç sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerin bir an önce giderilmesi için gerekli adımların tutarlı, ihtiyatlı, inandırıcı bir orta vadeli çerçeve içerisinde atılmaya başlanması. Bu konuda bugün gelişmiş ülkeler bazı sayısal hedefler ortaya koymak suretiyle önemli bir adım attı. Ben de çok daha evvel, Eylül 2009’da, orta vadeli planda (OVP) ilan ettiğimiz tedbirlerinden çıkış stratejimizin dayandığı ilkeleri paylaşarak güveni nasıl sağladığımızı anlattım.”

IMF kota artırmayı hemen yapsın

KÜRESEL krizin, gelişmekte olan ülkelere olumsuz etkilerinin hafifletilmesi için, ‘uluslararası finans kuruluşlarının kaynaklarını artırılması olduğunu belirten Tayyip Erdoğan, “IMF’deki kota paylarının artırımının Seul Zirvesi’ne kadar tamamlanmasında mutabık kalınmıştı. IMF’nin bu taahhüdün gecikilmeden yerine getirilmesini toplantıda dile getirdik” dedi.

Reyting kuruluşlarını can alıcı şekilde konuştuk

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili olarak uluslararası camiada birçok eleştirilerin dile getirildiğini anımsatarak, “Eleştirilerin odağı bu yapının gözden geçirilerek bu kurumların, en can alıcı şekilde masaya yatırılmasının, önemli gördüğümüzü ifade ettim” dedi.

Korumacı eğilime hep karşı çıktık

G-20’nin başarılarından birinin krizlerdeki korumacılık eğilimlerinin kontrol altında tutulması olduğuna işaret eden Tayyip Erdoğan, “Bazı ülkeler bu yönde adımlar attı, ancak biz Türkiye olarak buna hep karşı çıktık” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle