Erdoğan: Et fiyatı yine tırmanıyor spekülatör dursun, ithalat yapmayız

Hürriyet Haber
22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kasaplık canlı hayvan ithalatına karar verilmesinden itibaren et fiyatlarının düştüğünü ancak şimdi fiyatların yeniden tırmanmaya başladığını söyledi.

İthalatın başlamasından itibaren fiyatların inmeye başlayacağını ifade eden Erdoğan, “Sistem bizde de yerine oturur, spekülatörler bu spekülasyonu yapmaz, o zaman dışarıdan et ithalatı yapmaya niye devam edelim? Tabii ki içeride süreci devam ettiririz” dedi.

Ak Parti’nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Erdoğan, et fiyatlarına da değinerek, bazı sivil toplum örgütlerinin konuya ideolojik yaklaştığını söyledi. Erdoğan, hükümetin göreve geldiği dönemden bu yana damızlık hayvan için verilen desteği 15 katına çıkardığını vurgulayarak, şunları söyledi:

Spekülasyon bitince

“Bu desteğe rağmen bu ülkede spekülatörler çıktı ve et fiyatlarını artırdı. Bir akşam arkadaşlarımı gönderdim, tam Anayasa tartışmalarının olduğu sırada, 10 ayrı süpermarketten fiyat aldım. Hiçbirinin birbiriyle uyumlu yanı yok. Bir tanesi kıymada 20 liranın altındaydı. Büyük ihtimalle o da Allah’a havale, belki yağlı kıymaydı. O fiyatları aldıktan sonra Tarım Bakanıma ‘Bak daha fazla bekleyemeyiz. Biz hemen süratle canlı hayvan ithali yapalım’ dedim.”

Canlı hayvan ithalatı haberlerinin televizyonlarda yer almaya başlamasından itibaren fiyatların düştüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “Ama şimdi tekrar tırmandırmaya başladılar. Biz bu ithalatı yapacağız, Et Balık Kurumu vasıtasıyla bu işi uygulamaya koyacağız. Süratle alacağız, bak göreceksiniz fiyatlar nasıl inecek. Bu adımı atmak zorundayız ve atıyoruz. Sistem bizde de yerine oturur, spekülatörler bu spekülasyonu yapmaz, o zaman dışarıdan et ithalatı yapmayız.”

Eker: İhalede fiyatlar makul

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) düzenlediği, kasaplık canlı hayvan ithalat ihalesine katılan firma sayısının yeterli olduğunu ve oluşan fiyatların makul fiyatlar olduğunu belirtti. Bakan Eker EBK’nın düzenlediği kasaplık canlı hayvan ithalatı ihalesine 7 firmanın katıldığını, bir firmanın 10 kısmın tamamı için, diğerlerinin muhtelif kısımlar için teklif verdiğini hatırlattı.

Danıştay’a gidecekler

KONYA Kırmızı Et Üreticileri Birliği, et ithalinde yürütmenin durdurulması için pazartesi günü Danıştay’a dava açmaya hazırlanıyor. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, et ithalatı kararının Türkiye’de besiciliği bitireceğini iddia etti. Karabulut bu nedenle et ithalatına izin veren Bakanlar Kurulu kararının iptali için Konyalı üreticiler olarak Danıştay’a, yürütmenin durdurulması için dava açmaya hazırlandıklarını ifade etti.

Canlı koyun da ithal edilmeli

ET ithalatına izin verilmesinden sonra sığır eti fiyatları düşerken, koyun eti fiyatlarının ithalat kararından etkilenmediğini söyleyen Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, koyun eti fiyatlarının yüksek olmasının en büyük nedeninin, ülkedeki koyun sayısının yetersiz olmasından kaynaklandığını belirtti. Yalçındağ, “Koyun eti başka, sığır eti başka. Sığır ithalatının yanı sıra damızlık koyun ve kuzu ithal edilmeli” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı