GeriEkonomi Erdoğan çöp gazından elektrik üreten tesis açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan çöp gazından elektrik üreten tesis açtı

Erdoğan çöp gazından elektrik üreten tesis açtı
refid:11514772 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Katı Atık Sahalarındaki Çöp Gazının Elektriğe Dönüştürülmesi Projesi kapsamında Göktürk beldesinde yapımı tamamlanan "Odayeri Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’ nin açılışını yaptı.

Erdoğan, açılışını yaptığı tesisin önemini anlatırken çevreci bir iktidar olduklarını belirtti ve şöyle konuştu: "Bizden önceki iktidarlar Kyoto Protokolü’nü imzalayamamışlardı. Biz imzaladık, riski göze aldık. Buranın da 15 yıl önceki durumunu bilenler varsa bugün geldiğimiz durumu çok iyi bilirler. Düşünün ki şu çöplükte biz kompost gübre üretmeye başladık. Şimdi enerji üretmeye de başlıyoruz. O vahşi çöp depolama alanı şimdi modern depolamaya dönüştü."

Otobüslerle çöplüğe

Çöp kokuları ve martı çığlıkları arasında düzenlenen enerji tesisin açılışına yüzlerce kişi otobüslerle taşındı. Başbakan’ın açılışını yaptığı, enerji tesisi Ahmet Gür’ün sahibi olduğu Ortadoğu Enerji tarafından yaptırıldı ve işletilecek. Ortadoğu Enerji, Şile Kömürcüoda’daki benzer tesisi de işletiyor.

2010 sıçrama yılı

Erdoğan her türlü kararlı adımı atanlara destek vereceklerini söylerken, içinde bulunulan ekonomik daralma dönemine de değindi. "Bütün olay bu yılın sonuna kadardır" diyen Erdoğan, "Evelallah 2010 yılı tekrar, yeniden sıçrama yılı olacaktır. Bunun da müjdesini buradan rahatlıkla vereceğim" diye konuştu.

Kaçak yapıların karşısında duracağız

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, bedeli ne olursa olsun kaçak yapıların karşısında durmak zorunda olduklarını belirterek, bazı yıkımların medya tarafından ajite edildiğini iddia etti. Erdoğan, yıkımlarla, hukuksuzluğun ortadan kalktığını belirterek, şunları söyledi: "Eğer bunlar hakikaten bu belediyelerin müsadesiyle yapılmışsa bu belediyeleri teşhir edin, ifşa edin. Ama bunların tamamen önceki dönemlerinde veya farklı zamanlarda yapılmışsa bunun faturasını da lütfen gelip onlara kesmeyin. Ben belediyelerim adına, Ak Partili belediyeler adına bu kavgada varım. Bu mücadelede varım. Biz popülizm yapmıyoruz. Makyaj yatırımlarla milletimizin gözünü boyamaya çalışmıyoruz."

Günde 15 bin ton çöp topluyoruz

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş şehirlere göçün fazla olduğunu ve doğal kaynakları şehirlerin tükettiğini belirterek, Büyükşehirlerin, atıklarının değerli olduğuna dikket çekti. Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "BaŞbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye baŞkanlığı döneminde İSTAÇ Şirketi, vahŞi depolamadan dengeli ve doğru depolamaya, malzemelerin geri kazanımına kadar öncü bir çalıŞma baŞlatmıŞtı. Bugün İstanbul’da 9 bin tonu Avrupa yakasında olmak üzere günde 15 bin ton çöp toplanmaktadır. Kompost gübre elde etmek, plastik malzemelerden granür elde ederek sanayiye dönüŞtürmek, çimento fabrikalarına yakıt malzemesi oluŞturmak, bugün açılıŞını yaptığımız çöp gazından enerji ve elektrik üretmek çok önemli. 112 bin konutun bir yıllık enerjisini karŞılayacağız. Metan gazı atmosfere yayılıp karbondioksit ile birleŞtiğinde daha fazla sera etkisi yaratmaktadır. Bu gerçek anlamda bir çevre projesidir. İstanbul’a son 5 yılda 5.4 milyar TL’lik çevre ve su yatırımı yaptık."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle