GeriEkonomi Erdoğan: Başarı yolunda asla taviz ve rehavet yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Başarı yolunda asla taviz ve rehavet yok

Dün AKP'nin Meclis Grubu'nda 2004 yılı bütçe gerçekleşmeleri ile ilgili bilgi veren Başbakan Tayyip Erdoğan, "Bütçe gerçekleşmeleri Türkiye tarihinde çok ender görülen seviyelerdir. Bu başarı yolunda geri dönmek, taviz vermek, gevşemek, rehavete kapılmak da asla söz konusu olmayacaktır."

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, "Türkiye geçmiş yıllarda hesapsızca borçlandırılmasa ve bugün ağır borç faizi ödeme zorunluluğuyla karşı karşıya bulunmasaydı, bugün vergi gelirlerimiz toplam harcamaları rahatlıkla karşılayacak, hatta artacaktı" dedi.

Erdoğan, AKP'nin dünkü Meclis Grubu'nda, uygulanan kararlı mali disiplin sonucunda, vergi gelirlerinin faiz dışı harcamaları karşılama oranının geçen yıl son 10 yılın en yüksek oranı olan yüzde 106 seviyesine ulaştığını da bildirdi.

VERGİ GELİRLERİ:

2004'de net vergi gelirlerinin öngörülenden 1,2 katrilyon fazlasıyla 90,1 katrilyon lira olarak gerçekleştiğini belirten Erdoğan, "Vergi gelirlerinin tahsilat-tahakkuk oranı ise 2003 yılında yüzde 92.5 iken 2004 yılında yüzde 93'e yükselmiştir. Bu oran, son 10 yılın en yüksek tahsilat oranıdır" dedi. 2001'de vergi gelirlerinin tümünün faiz harcamalarını karşılamaya yetmezken, 2004 yılında vergi gelirlerinin yüzde 55'inin faiz harcamalarını karşılar hale geldiğini anlatan Erdoğan, "Bu oranı 2005 yılında yüzde 47 seviyesine indirmeyi hedefliyoruz. Vergi gelirleri ve harcamalar arasındaki ilişkiye dönük bir diğer önemli nokta ise vergi gelirlerinin faiz dışı harcamaları karşılama oranıdır" dedi.

PEMBE TABLO VAAT ETMEDİK:

Erdoğan, göreve gelmeden "toz pembe tablo" vaadetmediklerini ve "3. yılın sonunda bir şeyler değişecek" dediklerini anımsatarak, "Hamdolsun. 3. yıla ulaşmadan rakamların süratle değiştiğini görmekteyiz" diye konuştu.

Enflasyonda, büyümede, dış ticarette, faizlerde ve daha birçok ekonomik göstergede elde edilen iyileşmenin tarihi seviyelerde, rekor düzeylerde olduğunu belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"2004'de 45.8 katrilyon lira olarak öngörülen bütçe açığı, 15.5 katrilyon lira eksiğiyle 30.3 katrilyon lira oldu. 149.9 katrilyon lira olarak programlanan toplam bütçe harcamaları 140.2 olarak gerçekleşti. İki yılda sağlanan toplam tasarruf 20.5 katrilyon lira olmuştur. 2004 konsolide bütçesinde 83.9 katrilyon lira faiz dışı harcama öngörülürken, gerçekleşme 183 trilyon eksikle 83.7 katrilyon lira oldu."

ENDER GÖRÜLEN RAKAMLAR:

Erdoğan şöyle devam etti: "Bugün açıkladığımız bütçe gerçekleşmeleri de yine Türkiye tarihinde çok ender görülen seviyelerdir. Bu başarı yolunda geri dönmek, taviz vermek, gevşemek, rehavete kapılmak da asla sözkonusu olmayacaktır. Türkiye, son iki yıl içinde yaşadığı bu sevindirici gelişmeleri inşallah daha çok uzun yıllar yaşamaya devam edecek, her gün bir öncekinden, her yıl bir önceki yıldan daha iyi olacaktır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle