GeriEkonomi Erdoğan: Artık bilgisayar çocuklarımız için oyuncak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Artık bilgisayar çocuklarımız için oyuncak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, okul öncesi çocukların, dizüstü bilgisayarlarla çalıştığını, bunları ‘oyuncak’ gibi kullandıklarını belirterek, artık Türkiye’de de kendini geleceğe hazırlayan neslin yetiştiğini söyledi.

TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Avrasya’nın en büyük bilgi ve iletişim teknolojileri fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, yeni nesil okul öncesi çocukların elinde çocukların cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar olduğunu, onlarla çalıştığını hatta ‘oyuncak’ gibi kullandıklarını belirterek, kendini geleceğe hazırlayan neslin yetiştiğini söyledi. Erdoğan, ‘Bizler o nesilden zaman zaman geri kaldığımızı görüyoruz. Artık bizim yaşımıza geldiklerinde değil, ilköğretimde, rahatlıkla bu işi en iyi kademede yakalayacak noktadalar. Bize düşen onların önünü açmak’ dedi.

Bilişim teknolojilerinin alabildiğine hızla değiştiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, CeBIT Bilişim Fuarı’nın açılışını yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Erdoğan, 900 civarında şirketin katıldığı CeBİT’in katılımcılar açısından, Türkiye açısından, tüm insanlık açısından, iletişim ve bilişim çağının güçlenmesi bakımından hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Erdoğan, açılışın ardından CeBIT Fuar alanını gezdi.

FUAR’DA 900 MARKA:

Bu yıl 14’üncüsü yapılan CeBIT Bilişim Eurasia, iş dünyası, dijital yaşam ve telekomünikasyon bölümlerinden oluşuyor. Farklı sektörlerdeki şirketlerin yanı sıra, bireye yönelik ürünlerin de sergilendiği fuarı, 60 ülkeden 160 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 17 ülkeden yaklaşık 900 marka temsil edildiği fuarda, vatandaş ile devlet arasındaki sınırları ortadan kaldıran e-yönetişim projeleri de tanıtılacak.

KOBİLERE DESTEK:

Bilişimden güç alarak işini geliştirmek isteyen KOBİ’lere rehberlik edecek eğitim, seminer ve panellerden oluşan özel programlar sunan CeBIT Bilişim Eurasia’da Türk işadamlarına özel toplantılar da yapılacak. Fuarın sponsoru Turkcell, resmi bankacılık sponsoru Akbank ve resmi teknoloji sponsoru ise Vestel oldu. Fuarda bilet fiyatları salı-cuma arasındaki profesyonel günler için 20 YTL, cumartesi ve pazar olan teknoloji meraklıları günleri için de 10 YTL olarak belirlendi. CeBIT Bilişim Eurasia’da, fuar merkezi ile İstanbul’un merkezi noktaları arasında gün boyunca İETT otobüs seferleri düzenleniyor.

Telekom satışına karşı çıkanlar hesap bilmiyor

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, ’(Türk Telekom’un satışından yılda 1.7 milyar dolar kar ediliyor, bu kadar kar eden bir kuruluş nasıl özelleştirilir? Bu bir peşkeştir) diyecek kadar hesaptan, kitaptan anlamayanlar var’ dedi. Erdoğan, 20 yıldır serbestleşme ve özelleştirmeden nasibini alamayan sektörde, bu yıl Türk Telekom’u özelleştirdiklerini söyledi. Bu özelleştirmenin, mobil telefon hizmetlerinde olduğu gibi sektörün önünü açacağını ve buna inandıklarını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: ‘Genel intiba tam aksine, bu satıştan sağlanan nakit girdisi, asıl faydanın yanında zikre bile gelmez. İlginç olan şu. Hala bu konuyla ilgili, bunun arkasından gelenin ne olduğunu, gözü olup da göremeyenler var. Niye? Çünkü (özelleştirme) dediğin zaman kırmızıyı görmüş hale dönüyorlar. Burada hassasiyetler var. Hele hele bazıları o kadar abartılı konuşuyor ki... (Türk Telekom’un satışından yılda 1.7 milyar dolar kar ediliyor, bu kadar kár eden bir kuruluş nasıl özelleştirilir? Bu bir peşkeştir) diyecek kadar hesaptan, kitaptan anlamayanlar var.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle