GeriEkonomi Erdikler: Enron bizi etkilemedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdikler: Enron bizi etkilemedi

Andersen Türkiye Ortaklığı Genel Müdürü Şaban Erdikler, ABD'de iflas eden enerji devi Enron olayından kendilerinin olumsuz etkilenmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

Erdikler, Enron skandalının ABD tarihinde ilk defa ortaya çıkan bir olay olmadığını belirterek, hem ABD'de hem de diğer ülkelerde muhasebe ile diğer sektörlerde benzeri olayların yaşandığını ve yaşanabileceğini ifade etti.

2001 yılında ABD'de sermaye piyasasına kayıtlı şirketlerden 380 tanesinin bilanço ve gelir tablosunda değişiklik yapıldığının tespit edildiğine işaret eden Erdikler, en az değişen mali tablolardan bir tanesinin de Andersen tarafından denetlendiğini kaydetti.

ABD'de firmaların konsolide bazda mali tablo düzenlemeleriyle ilgili kurallarda bazı yetersizlikler bulunduğuna dikkati çeken Şaban Erdikler, Enron olayından sonra Amerikan Bağımsız Muhasebeciler Enstitüsü ile ABD Sermaye Piyasası'nın bu konsolidasyonla ilgili kuralları yeniden düzenlemeye başladığını ve standartların yeniden tanımlandığını hatırlattı.

Erdikler, ABD'deki firmaların Enron olayını, bir iş modelinin çöküşü olarak algıladıklarını ve Andersen'in buradaki sorumluluğunun kamuoyuna yansıdığı kadar büyük olmadığı anlayışı içinde olduklarını söyledi.

"İŞADAMLARI GÜVEN TAZELEDİ"

Andersen'in ABD'de bile Enron dışında hiçbir müşterisini kaybetmediğini vurgulayan Erdikler, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla olayın cereyan ettiği ABD'de dahi olumsuz bir etki ortaya çıkmamışsa, Türkiye'de Enron üzerinde hiçbir çalışması olmamış, ne olup bittiğini ilk elden bilmeyen, sadece ABD'deki yöneticilerimizden bilgi edinmek durumunda kalan bizim bu olaydan olumsuz etkilenmemiz söz konusu bile değil.

Müşterilerimiz ilgilerini sürdürüyorlar ve destek veriyorlar. Bu çerçevede biz de yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Enron olayından sonra 20-30 işadamımız bizi arayarak güven tazelediler, memnuniyetlerini ilettiler."

Şaban Erdikler, Andersen Türkiye Ortaklığı olarak aralarında ülkenin önde gelen holdingleri, bankalar ve Türk Telekom'un bulunduğu her sektörden bin 800 civarında firmayla çalıştıklarını, yıllık ortalama gelirlerinin 42 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Andersen'in geçtiğimiz yıl Enron'dan tahsil ettiği ücret toplamının 52 milyon dolar olduğunu kaydeden Erdikler, bu paranın yüzde 73'ünün denetim ve denetici tarafından yapılması zorunlu hizmetler için verildiğini söyledi.

İflas eden Enron şirketinin mali denetçisi Arthur Andersen'in, personeline 12 Ekim'deki talimatla, en temel "çalışma belgeleri" haricinde Enron şirketi hakkındaki mali teftiş materyellerinin tümünü imha etmelerini istediği iddia ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle