GeriEkonomi Erdemir Oyak'ın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdemir Oyak'ın

Erdemir'in yüzde 46.12'lik bölümünün blok olarak özelleştirilmesine ilişkin ihalede en yüksek teklifi 2 milyar 770 milyon dolarla Oyak verdi.

Erdemir işçilerinden protesto
Özelleştirmeler 16.7 milyar doları buldu

OYAK TOPLAM 2 MİLYAR 960 MİLYON DOLAR ÖDEYECEK
Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş, ihale şartnamesinde öngörülen yatırım taahhüdüyle Erdemir Grubu şirketlerinin kapasitesinin ikiye katlanarak yeni bir Erdemir daha kurulmasının hedeflendiğini belirtti. Köktaş, "Ayrıca ihale şartnamesi Erdemir çalışanları için istihdam garantisi içermektedir. Altın hisse uygulamasıyla Erdemir’in geleceği teminat altına alınmıştır. Oluşan sonucun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temin ederim" dedi. Hasan Köktaş, Türkiye Kalkınma Bankası’nın (TKB) elindeki yüzde 3.12 oranındaki Erdemir hissesiyle birlikte Oyak’ın toplam 2 milyar 960 milyon dolar ödeyeceğini bildirdi.


Erdemir'in yüzde 46.12'lik bölümünün blok olarak özelleştirilmesine ilişkin ihale yapıldı.

Elemesiz ilk turda yazılı teklifler alındı. Altı grubun katıldığı bu turda en yüksek teklif 2 milyar 100 milyon dolar olarak açıklandı.İkinci turda en düşük teklifi veren Nurol-Limak-Özaltın-Alkol Pazarlama Ortak Girişim Grubu ve Severstal (Rusya) konsorsiyumu elendi. Bu turda en yüksek fiyat 2 milyar 400 milyon 500 dolar olarak açıklandı.

Üçüncü turda en düşük teklifi veren Mittal Steel (Hollanda) elendi.

AÇIK ARTIRMA

İhalede 4 firma ve konsorsiyum kalırken, 2 milyar 650 milyon dolar başlangıç tutarı 10 milyon dolar artırım aralığı ile açık artırmaya geçildi.

Açık artırmada Arcelor (Lüksemburg) çekildiğini açıkladı. Niha

MITTAL: BU PAZARA KATILMA ARZUMUZU SÜRDÜRÜYORUZ
Mittal Steel'den yapılan açıklamada, Erdemir özelleştirme sürecinin şeffaf bir şekilde gerçekleştirildiği, hükümetin satışın yönetilme şekliyle ilgili olarak övgüyü hak ettiği kaydedilerek, şöyle denildi: “Biz ihalede Mittal Steel'in yatırım standartlarına en uygun teklifi verdiğimize inanıyoruz. Mittal Steel olarak, Türk ekonomisinin ve çelik endüstrisinin gelecekteki potansiyeline inancımız tamdır. Yeni bir olanağın doğması durumunda bu pazara katılma arzumuzu sürdürüyoruz.”
i pazarlık görüşmelerinde, açık artırmanın birinci turunda ara isteyen Arcelor ihaleden çekildi.

Üçüncü turunda NLMK-Open Joint Stock Company Novolipetsk Iron and Stell Corporation (Rusya Federasyonu),  çekildi. 

Ereğli Ortak Girişim Grubu ile Oyak arasında  son teklifler alındı. Oyak'ın teklifinin üzerine çıkamayan Ereğli Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi. Erdemir'in özelleştirmesinde en yüksek teklifi 2 milyar 770 milyon dolarla Oyak verdi. İhale teknik olarak sonuçlanırken, sonuç Rekabet Kurumu'nun görüşünü müteakip Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) onayına sunulacak.

Bu onayın ardından teklif sahibi firma ile sözleşme imzalanacak ve Erdemir'deki yüzde 46.12'lik idare hissesi alıcıya devredilecek.  Bu arada, İhaleyi kazanan firma şartname gereği Türkiye Kalkınma Bankası'na ait yüzde 3.17 oranındaki Erdemir hissesini de aynı fiyat, usul ve esaslara göre satın almak zorunda olacak. Şartnamede öngörülen yatırım taahhüdü ile Erdemir'in kapasitesinin ikiye katlanması hedeflenirken, alıcı firmadan, yatırımların karşılığı 500 milyon dolarlık banka teminat mektubu da alınacak. Yine şartname gereği Erdemir çalışanları için istihdam garantisi bulunurken, Erdemir'de altın hisse uygulamasına gidilecek. 

ERDEMİR'İN BORSA DEĞERİ

Bu arada, Erdemir'in dün itibariyle tamamının borsa değeri 3 milyar 223 milyon doları bulurken, bugün idare tarafından satışa sunulan yüzde 46.12'lik bölümün borsa değeri 1 milyar 489 milyon dolara karşılık geliyor. İhalede ortaya çıkan 2 milyar 770 milyon dolarlık teklif ile borsa değerinin yüzde 86 üzerine ulaşıldı.  Erdemir ihalesinde çıkan sonuca göre şirketin tamamı 6 milyar 6 milyon doları dolara geliyor. Bu rakam, dünkü kapanışta gerçekleşen piyasa değeriyle kıyaslandığında yüzde 85'lik bir artış ifade ediyor.

DAHA ÖNCE DE İHALEYE ÇIKMIŞTI

Bu arada, 1965 yılında işletmeye alınan Erdemir hisselerinin yüzde 2.93'ü 1990 yılında halka arz edilmiş, yüzde 6.05'i ise 1994 yılında İMKB'de satılmıştı. 1994 yılında blok satış için ilana çıkılan şirketin ihalesi iptal edilmişti. Ardından 1995 yılında yeniden ihaleye çıkılan Erdemir için 8 yatırımcı kuruluştan teklif alınmış, ancak ihale sonuçlandırılmayarak yine iptal edilmişti. Erdemir hisselerinin blok satışı için 1997 yılında tekrar ilana çıkılırken, bu ihale de iptal edilmekten kurtulamamıştı.

ERDEMİR'E DEVREDİLEN ŞİRKETLER

Öte yandan, İsdemir'de (İskenderun Demir Çelik İşletmeleri) bulunan yüzde 100 oranındaki idare hissesi 50 milyon dolar bedel üzerinden 2001 yılında Erdemir'e devredilmişti. Çelbor (Çelik Çekme Boru Sanayi A.Ş.) hisselerinin tamamı da 2002 yılında 100 bin dolar karşılığı Erdemir'e verilmişti. Geçen yıl da Divhan'ın (Divriği-Hekimhan madenleri A.Ş.) özelleştirilmesi amacıyla çıkılan ihalede 28.5 milyon dolar ile Erdemir en yüksek teklifi vermiş ve bu şirketi kendi bünyesine katmıştı.

COŞKUN ULUSOY: YENİ ORTAKLIK KONUSUNU DÜŞÜNMEK MECBURİYETİNDEYİZ

OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'da ihale öncesinde kendilerine gösterilen destek nedeni ile Türk Milleti ve OYAK üyelerine teşekkür etti. Sonucun hayırlı olmasını dileyen Ulusoy, “Oradaki kıymetli varlığı, ümit ediyorum daha ileri noktalara taşıyacağız” diye konuştu. İhale bedelinin nasıl ödeneceğine ilişkin soruya karşılık Ulusoy, bu konuda bir takım çalışmalar yapıldığını belirterek, “Fakat oluşan fiyat, Türkiye'ye yönelik olarak gelişen, değişmekte olan konjonktür çerçevesinde, yeni açılımlar olup olmayacağını da değerlendireceğiz. Başka tekliflerin gelip gelmeyeceği hususuna da bakacağız” dedi.

Gazetecilerin “Yeni ortaklık mı var?” şeklindeki sözlerine karşılık da Ulusoy, “Her türlü konuyu düşünmek mecburiyetindeyiz” diye cevapladı. Bunun yabancı bir ortak olup olmayacağı yönündeki bir soruyu ise Ulusoy, “Aynı cevapla cevap vereyim. Biz her türlü konuyu düşünmek durumundayız. Hiç bir yönetici baştan şu, şu, şu ihtimalleri göz ardı ediyorum dememelidir. Değerlendirdikten sonra en doğrusu bulunur. Önce bir değerlendirmeyi görmemiz lazım” diye cevapladı.

Uygulayacakları istihdam politikasına ilişkin bir soruya karşılık da Ulusoy, istihdama yönelik şartnamede bazı yükümlülüklerin bulunduğunu hatırlatarak, “Biz sözümüzü tutan bir kurumuz” dedi.

6 FİRMA KATILDI

İhalede, Arcelor S.A (Lüksemburg), Ereğli Ortak Girişim Grubu (Kibar Holding A.Ş, Yıldırım Dış Ticaret A.Ş, Borusan Holding A.Ş, Tosçelik A.Ş, İÇDAŞ A.Ş, Tezcan Galvanizli Yapı A.Ş, Turkon Holding A.Ş, Diler Holding A.Ş, TOBB, Ankara Ticaret Odası, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Fiba Holding), Mittal Steel Company N.V. (Hollanda), NLMK-Open Joint Stock Company Novolipetsk Iron and Stell Corporation (Rusya Federasyonu), Nurol-Limak-Özaltın-Alkol Pazarlama Ortak Girişim Grubu ve Severstal (Rusya), OYAK yarışıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle