GeriEkonomi Erdemir’i alan AB kotasına uyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdemir’i alan AB kotasına uyacak

Erdemir'in yüzde 46.12 hissesinin özelleştirme ihalesi, Türkiye’nin tarihi AB zirvesinin başlangıcının hemen ertesinde, yarın gerçekleştirilecek. Erdemir’in borsadaki tahtası sabahtan itibaren kapatılacak. İhale de borsa kapandıktan sonra yapılacak.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Hazine’nin toplantı salonu kullanımda olacağından, ihale için otel arayışına girdi. Hilton, Sheraton ve Tüpraş ihalesinin yapıldığı Bilkent Otel ile görüşen ÖİB, önceden açıklama yapmayarak, ihale yerini kamuoyuna ihale günü, alıcılara da bir gün önce duyuracak.

AÇIK ARTIRMA YAPILACAK:

Altı grubun teklif verdiği ihalede, elemesiz yazılı bir turun ardından bir ya da iki elemeli tur yapılacak. Burdaki tercihe göre kalan dört ya da beş şirketle açık artırmaya geçilecek. Açık artırma bedeli ya en son yazılı turdaki en yüksek teklif ya da ihale komisyonunun belirleyeceği başka bir bedel olacak. AB’nin, Türkiye’nin demir-çelik üretimdeki kotaları aşmama sorumluluğunun alıcıya aktarılıp aktarılmadığı sorusu ile başlayan tartışma da bitirildi. ÖİB, AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği’ne şartnamede bu konuyla ilgili düzenlemenin bulunduğu bölümü gönderdi. Şartnamede düzenleme, ‘Alıcı, uluslararası kuruluşlarla ilişkiler çerçevesinde doğan yükümlülüklere uymayı kabul eder’ ifadesi ile yapıldı. Yatırım ve üretim şartının da uluslararası yükümlülükler çerçevesinde uygulanacağı bildirilince, AB’nin düzenlemeyi yeterli bulduğu ifade edildi.

KOTADA HATA:

Buna karşılık, 2004 başında istenen demir-çelikte Ulusal Yeniden Yapılandırma Programı’nın halen hazırlanmamış olması soru işareti yarattı. Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu anlaşması çerçevesinde şekillenen Türkiye ile AB arasındaki 1996 ve 2001 tarihli düzenlemelerde demir-çelik üretimi için kotalar belirlendi. Kotaların üstünde gerçekleşen üretim için devlet yardımının geri alınması uygulaması benimsendi. Buna karşın 2001 yılında belirlenen kota hesabında hata yapıldığı, rakamların gerçek duruma uymadığı ortaya çıktı.

AB PROGRAM BEKLİYOR:

Türkiye’nin düzenleme çerçevesinde Ulusal Yeniden Yapılandırma Programı hazırlaması gerekiyordu. AB, 2004 başında durumun ne olduğunu sordu. Son olarak programın hazırlanması için 1 Temmuz 2005 tarihi belirlendi. Bu tarihe de yetişilemeyince program için tarih 30 Kasım 2005’e alındı. Bu tarih de, ihalenin sonuçlandırılması halinde devir-sözleşme sürecine denk gelmesi nedeniyle soru işareti yarattı. İhalede, yüzde 46.12’lik ihaleyi alan şirket aynı şartlarla Kalkınma Bankası’nın 3.17’lik hissesini de satın alacak. Mittal ve Arcelor borsada yüzde 8 ve 4 oranında Erdemir hissesi sahibi oldukları için ihaleyi kazanırlarsa doğrudan çoğunluk hissesine sahip olacaklar. Mittal’in kendi beyanına göre, şirket 30 Aralık 2002-7 Mart 2003 tarihleri arasında İMKB’den yapmış olduğu alımlar neticesinde Erdemir’de toplam yüzde 8.61 oranında hisseye sahip oldu. Arcelor’un yüzde 4’e yakın hisse alımının ise daha yakın bir dönemde olduğu belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle