GeriEkonomi ‘Erdemir Dede’ sevindi: Oyak, bir güneş gibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Erdemir Dede’ sevindi: Oyak, bir güneş gibi

Tasarruflarını Ereğli hisselerinde değerlendirdiği için adı Erdemir Dede’ye çıkan 90 yaşındaki emekli öğretmen Hilmi Güner, ‘Bu devi yabancılara kaptırmazlar’ yolundaki değerlendirmesi tuttu. Güner, ‘Oyak’ın alması, en doğru hareket oldu. Oyak bir güneş gibi’ dedi.

İZMİR’de yaşayan ve bilinen en büyük hissedarlardan biri olarak adı ‘Erdemir Dede’ye çıkan 90 yaşındaki Hilmi Güner’in, kısa bir süre önce, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) özelleştirilmesine yönelik yaptığı, ‘Bu devi yabancılara kaptırmazlar’ değerlendirmesi tuttu. Güner, Erdemir’i Oyak Grubu’nun almasına sevinip ‘Oyak bir güneş, en doğru hareket oldu’ dedi. Erdemir Dede, elindeki Erdemir hisselerinin akıbeti konusunda da ‘Ben kimsenin özeline girmiyorum, kimse de benim özelime girmesin’ dedi.

VARYEMEZ DEDE:

‘Biriktir, harcama’ felsefesiyle ‘varyemez dede’ olarak da anılan emekli öğretmen Hilmi Güner, Erdemir ihalesini değerlendirdi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde 1973’ten beri oturduğu çatı dairesinin akan tavanını bile yıllardır yaptırmadığını söyleyen, plastikten mukavvaya her şeyi biriktirip atmayan Hilmi Güner, elindeki Erdemir hissesi miktarını açıklamadı. Erdemir’in ilk hisselerini almakla başladığı borsacılıkta elindeki parayı hep aynı yolla değerlendirdiği bilinen Hilmi Güner, evlenmeden önce Sümerbank’tan 125 kuruş kumaşına, 125 kuruş da dikişine verdiği paltosunun hálá dolabında durduğunu belirtti. Kendini ‘İskoçlardan daha tutumlu’ olarak niteleyen Hilmi Güner, ‘Bu devi kaptırmazlar’ demiş, Erdemir’i almak için Ereğli Ortak Girişim Grubu kuran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) desteklediğini söylemişti.

BUNDAN İYİSİ YOK:

İhaleyi Oyak’ın almasını değerlendiren Hilmi Güner, sonuçtan memnun olduğunu söyledi. Oyak’ı bir güneşe benzetip, en doğru hareketin bu olduğunu söyleyen Güner, ‘Bu memlekette kaldı, demektir. Erdemir aynen devam eder, değişiklik olmaz. Bundan iyi senet yok’ dedi. Hilmi Güner, Erdemir senetleriyle ilgili soruya ise bilinen aksine bir yanıt verdi: ‘Elimde hiç senet yok. Ne olduğunu söylemem. Ben kimsenin özeline girmiyorum, kimse de benim özelime girmesin.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle