GeriEkonomi Erdemir Dede’nin sırrı vasiyeti ile çözülecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdemir Dede’nin sırrı vasiyeti ile çözülecek

Erdemir Dede’nin sırrı vasiyeti ile çözülecek
refid:3854559 ilişkili resim dosyası

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) büyük hissedarı olarak tanınan ve bu yüzden ’Erdemir Dede’ lakabıyla anılan, yüklü servetine rağmen yoksul hayatı yaşayan 90 yaşındaki Hilmi Güner, hayata gözlerini sırlarıyla yumdu. Yaşamı gizemle dolu Erdemir Dede’nin, ölümüyle arkasında bir çok soru işareti ve 2.2 milyon Euro borç bıraktığı konuşuluyor.

Hamiline yazılı olduğu öne sürülen ’trilyonluk’ Erdemir hisseleri bulunamazken Hilmi Güner’in, yarım asırlık eşi Mahmure Güner de, yıllar önce bir kez parasını sorduğunda ’Sana ne’ yanıtını aldığını, bir daha da parasıyla ilgilenmediğini söyledi.

İKİ AY ÖNCE ÖLDÜ Erdemir’in özelleştirilmesinin gündeme geldiği günlerde DHA muhabiriyle röportaj yapan ve kamuoyunca da yakından tanınan Hilmi Güner’in 30 Kasım 2005 tarihinde evinde kalp yetmezliğinden öldüğü ortaya çıktı. İlk Erdemir hisselerini 1940’lı yıllarda almaya başladığını belirten, yıllardır gazetelerde hakkında çıkan haberlerde ’65 milyon Erdemir hissesine’ sahip olduğu ifade edilen Hilmi Güner’in ölümü, yanıt bekleyen soruları da gündeme getirdi.

VASİYETNAME ŞUBATTA AÇILACAK Ardında icra takibi kesinleşen 2.2 milyon Euro’luk borç bırakan, eşi Mahmure Güner ile 6 kardeşi mirasçısı olan ’Erdemir Dede’nin vasiyetnamesi, sürenin önümüzdeki ay dolmasıyla mahkemede açılacak. ’Erdemir Dede’nin ’zengin mi, fakir mi öldüğü, servet ya da borç mu bıraktığı’ sorularına cevap bu vasiyetnamede aranacak. Bu arada DHA muhabirinin kapı arasıdan konuşabildiği, karşı karşıya gelmeyi reddeden yarım asırlık eşi Mahmure Güner, "Yıllar önce bir kez parasını sordum, ’Sana ne’ dedi. Neyi var neyi yok bilmiyorum, ilgilenmiyorum da" diye konuştu. Röportaj örerimizi kabul etmeyen Mahmure Güner, eşinin parasıyla puluyla ilgilenmediğini söylerken, "Kendi malım bana ait, onunki de ona. Hiç karışmadım. Ne ben kendi malımdan ona rapor verdim, ne de ondan istedim. Bizim hayatımız böyle geçti. Ailesiyle de dargındı, gidip gelmiyorlardı. Nerede otururlar, kimdir, kaç kişiler hiç ilgilenmedim" diye konuştu.

AVUKATI BİR HAFTA SONRA ÖĞRENMİŞ Hilmi Güner’in merak edilen varlığı hakkındaki davalar, mirası ve vasiyeti ile ilgili olarak ölmeden 7 ay önce vekalet verdiği avukatı Olcay Bozkurt da, "Vefatını ölümünden bir hafta sonra öğrendim, ailesi haber vermedi. İnanamadım" diye konuştu. Avukat Bozkurt, Hilmi Güner’in davaların ters gitmeye başlamasıyla, Mayıs 2005’te avukat değiştirip kendisine vekalet verdiğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle