GeriEkonomi Erçel: Dövizimiz daha da artacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erçel: Dövizimiz daha da artacak

Bu yılın ilk üç ayında para programını tutturduklarını açıklayan Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, ‘‘İkinci üç ayda da döviz rezervlerimiz artmaya devam edecek’’ dedi.

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, ilk üç ayda olduğu gibi ‘‘yılın ikinci üç ayında da döviz rezervlerinin artmaya devam edeceğini’’ açıkladı. Yılbaşında açıklanan rezerv paraya dayalı para programı hedeflerinin tutturulduğunu ve rezerv paradaki artışın tümüyle net dış varlıklardaki artıştan yani döviz alımlarından kaynaklandığını belirten Erçel, ikinci çeyrekte de aynı eğilimin sürmesini beklediklerini söyledi.

Dün yaptıkları para programı konusundaki basın açıklamasından sonra Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Erçel, Merkez Bankası olarak Hazine'ye kısa vadeli avans kullandırmazken içeriye verdikleri kredi miktarını da azaltarak net iç varlıkları azalttıklarını kaydederken, 20 Mart tarihi itibariyle net iç varlıklardaki azalmanın 240 trilyon olduğunu hatırlattı.

Son dönemde Hazine'nin bayram öncesi dağıttığı paraların rezerv para artışına ne kadar etki ettiği konusundaki soruya net bir yanıt vermeyen Erçel, ‘‘Bunu tam olarak hesaplamak mümkün değil. Belki, ortaya çıkan yüzde 17,5'luk artış oranına, 3-4 puan katkısı olmuştur’’ dedi.

DÖVİZ ALIŞI SÜRECEK

Yılbaşında piyasaya 700 trilyon verdiklerini ve bu rakamın daha sonrasında yaptıkları sterilizasyon işlemine büyük katkı yaptığını kaydeden Erçel, bu rakamın çok düşürüldüğünü vurguladı. Şimdiki hacim için kesin bir rakam vermekten kaçınan Erçel, ‘‘Hazine'nin bizdeki parası kadar açık piyasa işlemi yaparak sterilizasyona

devam ediyoruz’’ dedi.

Erçel, bu işleme ikinci üç ay içinde de devam edeceklerini belirterek, ikinci üç ayda da net iç varlıklarda bir artış planlamadıklarını söyledi. Erçel, ‘‘İç varlıklarda artış olmayacak da yine bir düşüş olacak mı?’’ sorusuna ise ‘‘şimdiki seviyesini koruyacağını düşünüyoruz’’ yanıtını verdi.

Ocak ayında 2.5 milyar dolar kadar döviz aldıklarını, şubatta Irak krizinin etkisiyle bu kadar bir satış olduğunu ancak sadece Mart ayında aldıklarını dövizin yine 2.5 milyar dolar olduğunu kaydeden Erçel, ikinci üç ayda da döviz alışlarının devam edeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Enflasyon haziranda yüzde 70-75'e iner

Daha önceki tahminin yüzde 80 gibi olduğu ancak Haziran sonu itibariyle yapılan yeni yıllık enflasyon tahmininin yüzde 70-75 aralığına indiğini kaydeden Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, rezerv parada ikinci üç ay için belirlenen yüzde 14-16 arasındaki artış hedefi konusunda ise şunları söyledi:

‘‘Enflasyonun düştüğü sıralarda uzmanlarımızın araştırmalarına göre insanlar kendilerini bu inişe hemen adapte edemiyorlar. Bu nedenle ceplerinde nakit tutma eğilimleri artıyor. Yani enflasyon yüzde 100 iken harcadıkları paraya karşılık enflasyon yüzde 70'e düştüğünde de yine aynı parayı harcayacak gibi hesap yapıyorlar. Dolayısıyla enflasyon düşerken nakit talebi bu oranda düşmediği için, rezerv parada ikinci üç ay için öngörülen artışı enflasyon öngörüsünün biraz üstünde tutmak zorunda kaldık.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle