GeriEkonomi Enka ve Gama, ‘Avrupa’nın 100 inşaat lideri’ arasına girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enka ve Gama, ‘Avrupa’nın 100 inşaat lideri’ arasına girdi

Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Deloitte, Avrupa’nın en büyük 100 inşaat ve müteahhitlik firmasından elde edilen verilerle hazırladığı “Avrupa İnşaat Liderleri 2009” raporunu yayınladı.

Avrupa’nın önde gelen 100 inşaat firmasının faaliyetlerini, gelirleri ve geleceğe ilişkin projeksiyonları gibi farklı açılardan inceleyen Deloitte uzmanları, sektördeki olası gelişmeleri analiz etti. Bu yıl gelirleri itibarıyla yapılan sıralamada Fransız Vinci, yaklaşık 29 milyar Euro’luk taahhüt cirosuyla ilk 100’de liderlik koltuğunu korurken, listeye İngiliz şirketleri ağırlık koydu. Avrupa İnşaat Liderleri 2009’da Enka İnşaat 37’nci sırada yer alırken Gama Holding de bu yıl listeye 85’inci sıradan girdi.
İlk 2 sıra Fransız
Listede firma çokluğuyla öne çıkan İngiltere’den sadece tek bir taahhüt şirketi, Balfour Beatty ile ilk 107a girebildi. İngiltere’nin ikinci büyük inşaat firması Carillion 12’nci ve üçüncü firması Laing O’Rourke 15’inci olabildi. Fransız taahhüt devi Vinci SA, krize rağmen 2008’de 29 milyar Euro’nun üzerine çıkarma başarısı gösterdi. Vinci’den sonra yine ikinci sırada bir Fransız firma olan Bouygues SA, üçüncü sırada ise bir Alman firma olan Hochtief AG yer aldı. İlk 10 sıralamasında üçü Fransız ve ikisi Alman kuruluşlar dışında ikiden fazla şirkete sahip başka bir ülke yer almadı.
Enka’nın performansı
Türkiye’den ise iki müteahhitlik firması Enka ve Gama bu yıl Avrupa’nın 100 İnşaat Lideri arasında yerlerini aldı. Enka İnşaat, 1.9 milyar Euro’luk taahüt geliri ile genel ciro sıralamasında 37’nci olurken gelirlerini en hızlı artıran şirketler sıralamasına ise 19’uncu sıradan girdi. Bu yıl ilk kez listeye 85’inci sıradan giren Gama Holding ise sektörden elde ettiği gelir bazında geçen yılı 735 milyon Euro ciro ile kapattı.

2010’da rekabet daha da sertleşecek

DELOITTE’ın raporuna göre, 2009 yılında derinleşen küresel ekonomik durgunluktan en çok etkilenen sektörler arasında olan inşaat, özellikle Avrupa’da kamu desteğiyle zararlarının bir kısmını karşılamaya çalıştı. Özel sektör kaynaklı talebin ciddi oranda gerilemesi ve olası bazı kamu kesintileri nedeniyle 2010’da bu
sektörde rekabetin daha da sertleşmesi bekleniyor.

Türkiye’de 5 inşaat şirketi dikkat çekiyor

Taahhüt gelirleri bazında Türkiye’nin ilk 5 uluslararası müteahhitlik firması sıralamasında ise Enka’dan sonra sırasıyla Gama, Tekfen, Yüksel ve Alarko Holding geliyor.
Taahhüt dışı gelirler de dikkate alındığında  sıralamada Tekfen ve Gama Holding yer değiştiriyorlar.
Birincilik koltuğundaki Enka’nın cirosu 4.7 milyar Euro’yu aşarak neredeyse 2.5 kat daha artıyor.
Tekfen Holding ise 1.2 milyar Euro’ya yaklaşan geliri ile Türk firmaları arasında 1 milyar Euro barajını aşan Enka’dan sonra ikinci firma konumunda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle