GeriEkonomi Engel olmak istemedik yeni Ticaret Kanunu 1.5 yılda çok değişecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Engel olmak istemedik yeni Ticaret Kanunu 1.5 yılda çok değişecek

Engel olmak istemedik yeni Ticaret Kanunu 1.5 yılda çok değişecek
refid:16775016 ilişkili resim dosyası

Yıllardır yılan hikayesine dönen Türk Ticaret Kanunu, içeriği kadar yasalaşma hızı ve üzerindeki uzlaşıyla dikkatleri çekerken CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, izledikleri tutumu “Beklentilerin önünde engel olmak istemedik” diye açıkladı. Hamzaçebi, yasanın yürürlük tarihine dikkat çekerek, “1.5 yılda çok şey değişecek” dedi.

YILLARDIR değişti-değişecek diye beklenirken bir gecede geçen Türk Ticaret Kanunu, içeriği kadar Meclis’in bu konuda sergilediği uzlaşı ile de dikkatleri çekti. Başbakan Erdoğan, muhalefete teşekkür ederek bu uzlaşının önemini vurgularken, CHP Grup Başkanvekili ve Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, partisinin tutumunu “Kamuoyu beklentisinin önünde engel olmak istemedikleri” şeklinde açıkladı. Ancak Hamzaçebi, yasanın 1.5 yılda önemli değişikliklere uğrayacağına da dikkat çekti.

Toplam 2 bin 701 maddeli Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve HMUK’un 6 saniyede bir maddenin oylananarak kabul edilmesinde, iktidar partisi kadar muhalefetin tavrı ilgi çekerken Hamzaçebi, bunun gerekli düzenlemelerin desteklenmesi olduğunu vurguladı. Kanunların pekçok olumlu değişiklik içermekle birlikte eksiklikleri olduğunu da belirten Hamzaçebi, “Sorun yaratacağını düşündüğümüz maddeler de var” dedi.

2012’de yürürlükte

Buna karşın neden uzlaştıkları sorusuna ise Hamzaçebi, yasaların yürürlülük tarihinin 1 Temmuz 2012 olduğuna dikkat çekerek, şu yanıtı verdi: “Türk Ticaret Kanunu’nun 6 yıldır Meclis’te yasalaşması bekleniyordu. Bundan bir 5 yıl öncesi de hazırlık süreci var. Bu kadar uzun bir süreçten sonra Meclis’ten geçti. Ancak yasalaştığı an değişiklik ihtiyacı doğdu. Bunu bu yasayı hazırlayan hocalarımız da söylüyor..”

11 yılda çok şey değişti

Yasanın hazırlandığı günden bu yana hem Türkiye’de hem dünyada pekçok konuda değişiklikler ve yeni ihtiyaçlar görüldüğüne dile getiren Hamzaçebi, öncelikle Avrupa Birliği direktiflerinde de çok sayıda değişiklik olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin de bunlara uyum sağlaması gerektiğini vurgulayan Hamzaçebi, “Yani 1 Temmuz 2012’ye kadar bugün kabul edilen maddelerde değişiklikler olacak. Biz de CHP olarak eksik bulduğumuz ve sorun çıkaracağını düşündüğümüz maddelerin değiştirilmesi için çalışacağız” dedi. Geçmişte Gelirler Genel Müdürlüğü ve İstanbul Deftertarlığı da yapmış olan Hamzaçebi, eksiklik gördüğü şu konuya değindi: “Bizim hukukumuzda sözleşme serbestisi vardır, ancak yeni yasada buna kısıtlama getiriliyor. Bu sözleşme özgürlüğünü zedeleyen bir madde, bunun değiştirilmesini talep edeceğiz.”

Bir fiile 2 ayrı ceza adaletli olmaz

YENİ TTK’da cezaların da çok ağır olduğu kanatini aktaran Hamzaçebi, şu değerlendirmeyi yaptı: “TTK’daki düzenlemelere uygun yapılmayan her işlem cezai bir yaptırım ile müyeddilendirilmiş. Ancak cezalar amaçla bir denge içinde olmak zorunda, aksi takdirde hem amaca uymaz hem adaletli olmaz. Mesela aynı eylemin hem Vergi Usul Kanunu’na göre, hem de Ticaret Kanunu’na göre cezası var. İkisi ayrı ayrı düzenlenebilir ama bir fiilden dolayı iki farklı ceza olmaz. Bu da düzeltilecektir.”

Adi komandit şirketler halka açılacak mı

AKİF Hamzaçebi’nin üzerinde durduğu maddelerden biri de, hangi şirketlerin halka arz edileceğinin tarif edildiği 552’nci madde oldu. İzinsiz olarak halktan para toplama suçunun düzenlendiği bu maddede kullanılan dili ‘özensiz’ bulan Hamzaçebi, bu konuda şunları söyledi: “Bu maddede Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alması gereken şirketler tarif edilirken, sanki kollektif şirketlerin, adi komandit şirketlerin de halk arz edilebileceği gibi bir anlam çıkıyor. Bu konuda bir önerge verdim, reddedildi. Ancak bu maddedeki düzenlemeyi kötü niyete yormuyorum. Ben bu konuyu gündeme getirdiğimde birçok AKP’li haklı olduğu söyledi. Bu madde de değişecektir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle