GeriEkonomi Enflasyonda yükseliş sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  35
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enflasyonda yükseliş sürüyor

Enflasyonda yükseliş sürüyor
refid:4863643 ilişkili resim dosyası

Dalgalanmanın yarattığı olumsuz etkinin fiyatlar üzerindeki baskısının devam etmesi nedeniyle enflasyonda beklenen düşüş gerçekleşmedi. Yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 11,69, ÜFE'de yüzde 14,34'e çıktı.

Mayıs ayıyla birlikte döviz kurlarında yaşanan artış, tüketici fiyatlarına da yansımaya başladı ve temmuzda üretici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.85 oranında arttı. TÜFE'deki yıllık artış yüzde 11.69'yle Mart 2004'ten sonraki dönemin en yüksek düzeyine çıkarak iki haneli oranlara iyice yerleşti. Haziranda yüzde 4.02 gibi yüksek bir düzeyde artan ÜFE ise temmuzda yüzde 0.86 oranında artarken, yıllık artış ise yüzde 14.34'e kadar çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumunun fiyat endekslerinde geçen yılın son çeyreğinde başlayan ve piyasalardaki dalgalanmayla birlikte mayıs ayından itibaren iyice belirginleşen yükseliş trendi, yaz ayı olmasına rağmen temmuzda da hızlanarak sürdü.

ZAMLAR ETKİLİ OLDU

Geçen yıl temmuzda yüzde 0.57 oranında düşen tüketici fiyatları bu yıl yüzde 0.85 oranında arttı. Bu artışta gıda fiyatlarındaki sürpriz artışın yanı sıra, fiyatları döviz kuruyla oldukça yakın ilişkili bulunan ulaştırma, ev eşyası ve çeşitli mal ve hizmetlerle ilgili harcama gruplarındaki yüksek oranlı zamlar belirleyici oldu.

TÜFE'de bu yılın ilk yedi aylık dönemindeki toplam artış ise yüzde 5.76'ya kadar yükseldi ve yüzde 5 olan yıl sonu enflasyon hedefi şimdiden aşıldı. Geçen yıl aynı dönemde bu oran yüzde 2 düzeyinde kalmıştı. Merkez Bankasının yüzde 10.5 olan bu yıl sonu enflasyon tahmininin gerçekleşmesi için kalan beş aydaki toplam arışın yüzde 4.54 düzeyinde kalması gerekiyor. Geçen yılın son beş ayında TÜFE yüzde 5.6 artmıştı.

Haziranda yüzde 10.12'yle uzun bir aradan sonra iki haneli oranlara yükselen yıllık enflasyon ise temmuz sonunda ise 11.69'a kadar yükseldi. Bu yıllık artışın yüzde 11.83 olduğu Mart 2004'ten sonraki dönemin en yüksek yıllık fiyat artışını oluşturuyor. Geçen yıl temmuz sonunda ise yıllık enflasyon yüzde 7.82 düzeyinde gerçekleşmişti. TÜFE'deki yıllık ortalama artış ise yüzde 8.64 oldu.

ÜFE'DE YILLIK ARTIŞ YÜZDE 14'Ü AŞTI

Haziranda yüzde 4.02'yle yüksek bir aylık artış kaydeden üretici fiyatları (ÜFE) ise temmuzda yüzde 0.86'lik bir artış gösterdi. Bu artışta da sanayi sektöründeki fiyat artışlarının sürmesi belirleyici oldu. Tarım sektöründeki yüzde 2'lik düşüş ÜFE'deki artışın hızını kesmeye yetmedi.

ÜFE'de yılın ilk yedi aylık döneminde toplam yüzde 1264 oranında bir büyüme yaşandı. Haziranda yüzde 12.57'ye yükselen yıllık artış ise temmuz sonunda yüzde 14.34'e kadar çıktı. Yıllık ortalama ÜFE artışı ise yüzde 5.82'de kaldı. Geçen yıl temmuzda ÜFE yüzde 0.74 oranında azalmış, ilk yedi aylık dönemdeki toplam artış yüzde 1.14, yıllık artış ise yüzde 4.26 düzeyinde kalmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle