GeriEkonomi Enflasyona endeksli kağıtlar yine gündemde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enflasyona endeksli kağıtlar yine gündemde

Enflasyonu tek haneli rakamlara indirme hedefi doğrultusunda, Refahyol döneminin enflasyona endeksli Hazine tahvillerinin yeniden gündeme getirilmesi tartışılıyor.

REFAHYOL Hükümeti döneminde yoğun biçimde tartışılan Hazine'nin enflasyona endeksli tahvil ihracı, yeniden gündeme geliyor. Hükümetin enflasyonla mücadelede kararlı olduğunu yaptığı bütçe ve programla ortaya koyduğunu kaydeden yetkililer, ‘‘Enflasyonun düşüş trendinde yüksek reel faizlerin sorun olacağını’’ söylediler.

3 yıllık orta vadeli program çerçevesinde enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesi için siyasi iradenin ortaya konduğunu hatırlatan yetkililer, bu dönemde ödenen reel faizlerin düşürülmesi için önlemler aramaya başladılar. Bu kapsamda enflasyona endeksli veya dövize endeksli Hazine kağıtlarının gündeme gelebileceğini kaydeden bürokratlar, ‘‘Şimdilik sadece düşünce aşamasında olan ve dar bir çevrede tartışılan bu kağıtların önümüzdeki dönemde yoğun biçimde tartışılmaya başlamasını’’ bekliyorlar.

Reel faizlerin yüksek seyrinin, bir istikrar programının yükünün toplum kesimleri arasında adil dağılımını engellediğini, buna karşılık bir dönem yüksek reel faizlere katlanma gereğinin de ortada olduğunu belirten bir yetkili, ‘‘Şimdi verdiğiniz yüzde 100-110'luk faizler, dönem sonu olan gelecek yılın sonunda, enflasyon düştüğünde çok yüksek kalacak’’ dedi.

ŞİMDİ DÜŞÜŞ İÇİN

Normal Hazine ihaleleri ile bu faizleri düşürmenin zorluğuna dikkat çeken yetkililer, ‘‘Bu nedenle enflasyona endeksli veya dövize endeksli kağıt ihracının daha kolay olacağını’’ söylediler. Yetkililer, bu sayede enflasyonun düşeceğine inanmayan kesimlere de kağıt satılabileceğini, böylece iç borçlanmanın rahatlatılabileceğini kaydettiler.

Refahyol Hükümeti döneminde çıkarılan tüketici fiyatları endeksine bağlı TÜFEX kağıtlarını eleştiren bürokratlar bile, önümüzdeki dönemde bu kağıtların tekrarlanabileceği görüşünü savunuyor. Geçtiğimiz dönemde enflasyonla mücadele konusunda bir karar bulunmadığını, Refahyol Hükümeti'nin bu enstrümanı sadece ‘‘yükün ileriye yığılması’’ için kullandığını kaydeden bir yetkili, şu bilgiyi verdi: ‘‘O dönemde enflasyonun düşüş değil artış trendinde olduğunu herkes görüyordu. Enflasyon artarkan enflasyona endeksli kağıt kamunun yükünü artırmaktan başka bir işe yaramayacaktı. Şimdi enflasyonun düşürülmesi konusunda bir siyasi irade var. Eğer hükümet alacağı yan tedbirler ve yapısal önlemlerle gerçekten toplumun geniş kesimine, enflasyonu düşüreceği yolunda güven verebilirse enflasyona endeksli kağıt yararlı olabilir’’ dediler.

TÜFEX kağıtlarının bütçe ve makro dengeler iyice belirginleşmesinden sonra, para programının hazırlanması sürecinde daha yoğun biçimde gündeme gelmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle