GeriEkonomi Enflasyon, yeni ekonomi sayesinde 1 puan inecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enflasyon, yeni ekonomi sayesinde 1 puan inecek

DIŞ Ticaret Müsteşarlığı'nın hazırladığı ‘‘yeni ekonomi’’ konulu rapor, elektronik ticaret sayesinde enflasyonun 1 puan daha düşeceğini ortaya koydu. Rapora göre, yeni ekonomi sayesinde sanayide üretim maliyetleri yüzde 40'a varan oranlarda azalacak.

DIŞ Ticaret Müsteşarlığı'nın yeni ekonomi konusunda yaptığı bir çalışma internete bağlı yeni ekonominin kısa dönemde enflasyonun yüzde 1'e varan oranlarda inmesine, sanayide üretim maliyetlerinin ise yüzde 40 azalmasına neden olacağını ortaya koydu.

Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen'in talimatıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı uzmanlarının yaptığı bir araştırmada ABD, Avrupa Birliği ve Japonya'da enformasyon teknolojilerine yapılan yatırımların daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde yılda ortalama yüzde 12 oranında arttığı, ilk olarak 1995 yılında başlayan elektronik ticaretin cirosunun 1998 yılında 301.4 milyar dolara ulaştığı, 2002-2003 yıllarında 1 trilyon doları aşmasının beklendiği vurgulandı.

Gelişmiş ekonomilerin önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde elektronik ticaretten sağlayacağı faydanın yıllık ortalama yüzde 1.2 oranında gayri safi yurt içi hasıla artışı ve yüzde 0.5-1 oranları arasında enflasyon düşüşü sağlayacağının tahmin edildiği vurgulanan araştırmada internetin ekonomi üzerindeki etkileriyle ilgili olarak şu tespitlere yer verildi:

İnternet fiyatları daha doğrusu maliyetleri düşürecek. En ucuz hammadde ya da aramalı tedarikçisinin bulunmasının kolaylaşması, firmalar arasındaki tedarik zincirinin daha sağlıklı işlemesi, envanter kontrollerinin optimum hale getirilmesi kuşkusuz firma maliyetlerini önemli ölçüde düşürecektir. İnternet ortamında satılan kitap, CD gibi malların fiyatları yapılan araştırmalara göre emsallerinin piyasadaki perakende satış fiyatlarından ortalama yüzde 10 daha ucuzdur. Şüphesiz internet aracılığıyla yapılan ticaret geleneksel perakendeci firmaları fiyatları düşürmeleri hususunda baskı altında bırakacaktır.

Lehman Brothers tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, banka hesaplarında yapılan basit bir transfer işleminin maliyeti, banka tarafından şube aracılıyla yapıldığında 1.27 dolar, ATM (Automatic Teller Machine) kullanıldığında 27 cent, internet üzerinden ise sadece 1 cent'tir.

İnternetin ekonomi üzerindeki olumlu etkisi firmalar arası ticaretle sağlanacaktır. Firmalar arası ticaretin elektronik ortamda 2003 yılı itibariyle Amerika genelinde 4 trilyon dolara ulaşacağı öngörülmektedir.

MALİYET AZALACAK

Hammaddelerin ve ara malların internet üzerinden temin edilmesi kömür sanayiindeki yüzde 2'lik toplam maliyet tasarrufundan, elektronik sanayiindeki yüzde 40'lık toplam tasarruf düzeyine kadar değişiklik göstermektedir. Sektörler yelpazesine telekomünikasyon şirketlerinden araba üreticilerine, ki bu sektördeki tasarruf oranı toplam maliyetlerin yüzde 14'üne ulaşabilmektedir, tekstil üreticilerinden uçak imalatçılarına kadar tüm üretim kollarını dahil etmek mümkündür.

Goldman Sachs tarafından yapılan araştırmaya göre, firmalar arasındaki elektronik ticaretle oluşan verimlilik, sanayileşmiş ülkelerde yarısı önümüzdeki on yıl içerisinde gerçekleşmek üzere, toplam üretimde ortalama yüzde 5'lik bir artışa yol açacaktır. Bu öngörü yıllık yüzde 0.25'lik bir GSYİH artışı anlamına gelmektedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle