GeriEkonomi Enflasyon İstanbul'da geriledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enflasyon İstanbul'da geriledi

İstanbul Ticaret Odası, enflasyon sonuçlarını her ayın birinde açıklamayı kararlaştırdı. İTO’nun perakende fiyatları endeksinin yüzde 0.5 oranında düştüğü ocakta, toptan fiyatlar ise yüzde 0.6 oranında artış kaydetti.

İTO daha önce DİE ile birlikte her ayın 3’ünde açıkladığı toptan eşya ve perakende fiyatları endeksi sonuçlarını artık her ayın 1’inde açıklama kararı aldı.

İTO’nun İstanbul için hazırlanan 1995 bazlı geçinme endeksine göre ocakta perakende fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 0.5 azalış gösterirken, toptan eşya fiyatlarında yüzde 0.6 kaydedildi. Bir önceki yılın aynına göre artış perakende fiyatlarda yüzde 7.5, toptan fiyatlarda ise yüzde 8.1 olarak hesaplandı.

Yıllık ortalamalara göre artışlar, perakende fiyatlarda yüzde 9.8, toptan fiyatlarda yüzde 11 olarak gerçekleşti.

İTO’nun değerlendirmesinde, enflasyondaki düşüşte döviz kurlarının gerilemesi ile girdi maliyetlerinde nispi azalışların yarattığı olumlu etkilerin katkısı olduğu bildirildi.

Önümüzdeki aylarda enerji fiyatlarındaki olası artışlar ve kamu borçlarının yaratacağı risklerin önemli faktörler olarak ön plana çıkacağı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle