GeriEkonomi Enflasyon 70'in altında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enflasyon 70'in altında

Halkın cebini ilgilendiren tüketici fiyatları daha yavaş inerken, toptan eşya endeksine göre yıllık enflasyon ağustos sonunda yüzde 70'in altına indi. DİE'nin hesabına göre ağustos ayında toptan eşya fiyatları yüzde 2.4, tüketici fiyatları da yüzde 4 arttı. Böylece yıllı enflasyon toptan eşyada yüzde 67.4'e, tüketici endeksinde de yüzde 81.4'e indi.

Enflasyon, Ağustos ayında da aylık ve yıllık bazda gerimeye devam etti. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bu yılın Ağustos ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatlarının yüzde 2.4, tüketici fiyatlarının yüzde 4 oranında arttığını açıkladı.

DİE'den yapılan açıklamaya göre, Ağustos ayı itibariyle son bir yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 67.4, tüketici fiyatlarında yüzde 81.4 olarak belirlendi. 8 ayda toptan eşya fiyatları yüzde 32.7, tüketici fiyatları da yüzde 39.2 oranında artış gösterdi.

Geçen yıl Ağustos ayında, toptan eşya fiyatlarındaki artış yüzde 5.3, tüketici fiyatlarındaki artış ise yüzde 6.2 olmuştu. 1997 Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında, bu yıl aynı ayda, toptan eşya fiyatlarında 2.9 puan, tüketici fiyatlarında ise 2.2 puanlık bir düşüş görülüyor.

Ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 81.4, toptan eşya fiyatlarında yüzde 67.4'ye geriledi. Geçen yıl Ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 87.8, toptan eşyada ise yüzde 83.4 olmuştu. Buna göre yıllık enflasyon, geçen yılın aynı döneminin tüketici fiyatlarında 6.4 puan, toptan eşyada ise 16 puan altında gerçekleşti.

ÖZEL SEKTÖR ZAMLARI

DİE verilerine göre, Ağustos ayındaki fiyat artışlarında, özel sektör zamları etkili oldu. Ağustos ayında toptan eşya fiyatlarındaki ortalama artış yüzde 2.4 olurken, bu artışın 0.7 puanı devlet, 1.7 puanı da özel sektörden kaynaklandı. Ağustos ayı enflasyon rakamı devlette yüzde 3.2, özel sektörde yüzde 2.2 oldu. Toptan eşya fiyatları endeksine göre, Ağustos'ta sektörel bazda fiyatlar, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 5.8 tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe yüzde 0.2, imalat sanayiinde yüzde 3.1, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 4.4 arttı.

TARIMDAKİ ARTIŞ

Ağustos itibarıyla son bir yıllık dönemde ise sektörel bazda en yüksek fiyat artışı yüzde 82.7 ile tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe gerçekleşti. Yıllık enflasyon, imalat sanayiinde yüzde 61.7, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 45.6, elektrik gaz ve suda yüzde 80.9 oldu. Tüketici fiyatları endeksine göre, Ağustos ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 61.1 ile eğitim harcamalarında gerçekleşti.

Yıllık bazda ise ana harcama grupları itibarıyla fiyatlar en fazla yüzde 191.9 ile yine eğitim harcamalarında görüldü. Gıda, içki ve tütünde fiyatlar yüzde 75.1, giyim ve ayakkabı yüzde 81.8, konut yüzde 86.8, ev eşyası yüzde 83.9, sağlık yüzde 109.4, ulaştırma yüzde 65.6, eğlence ve kültür yüzde 98.6, lokanta, pastane ve otel yüzde 89.5, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 61 oranında arttı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle