GeriEkonomi Enerjiye 6.5 milyar lira aktı, 2010’da yatırımlar patlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerjiye 6.5 milyar lira aktı, 2010’da yatırımlar patlayacak

Enerjiye 6.5 milyar lira aktı, 2010’da yatırımlar patlayacak
refid:13201455 ilişkili resim dosyası

Eberji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, krizde enerji projelerine finansmanın kesilmediğini ve 2009’da 6.5 milyar liralık yatırım yapıldığını belirterek, “2010’da yatırımlarda patlama olacak” dedi.

KRİZ döneminde enerji projelerine finansmanın kesilmediğini belirten Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, 2010 yılının yenilenebilir enerji başta olmak üzere enerji yatırımlarında patlama yılı olacağını söyledi. Köktaş “Gelecek yıl çok ciddi finansmanın sağlanacağı, sektöre kaynağın girebileceği ve yatırımların hızlanacağı bir yıl olacak” dedi.

Elektriğe 6.5 milyar TL

Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği’nin (GAZBİR) Kayseri’de düzenlediği ikinci sektörel toplantısı kapsamında soruları yanıtlayan Hasan Köktaş, “Türkiye bu yıl elektrikte 2 bin 700 megavatlık kurulu gücü hizmete aldı. Bu Türkiye tarihinde bir defada satınalma garantisi verilmeden devreye alınan en yüksek kurulu güç. 6.5 milyar TL değerinde de yatırım yapıldı. 2008’de krize karşın enerjide 6.6 milyar dolarlık satın alma ve birleşme gerçekleşti” diye konuştu.

Enerjiye kredi kesilmedi

Enerjide, projesi olup, fizibilitesi ve ölçümleri yapılmış ve finansman bulamayan yatırımcı olmadığına dikkat çeken Köktaş, şöyle konuştu: “Avrupa Yatırım Bankası’ndan Türkiye’ye 750 milyon Euro’luk kaynak geldi. Bu tür kaynaklar hep yenilenebilir enerji alanında kullanılmak üzere gelirdi. Bu kez yenilenebilir enerji ve elektrik için geldi. Bütün bankalarda da proje finansmanında enerji ilk sıradadır. Krizde sektörün finansman akışında gecikmeler oldu ama kesinti yaşanmadı.”

Yabancı sermaye geliyor

Köktaş, 2008 ve 2009’da bankacılarla yaptıkları toplantılar sonucunda finansmanı kolaylaştıran ve yatırımcının önündeki engelleri kaldıran bir yapıya kavuştuklarına da değinerek, “Yabancı sermaye, Türkiye’de enerji sektörüne giriyor. Türkiye’de son derece çağdaş ve ihtiyaçları karşılayan bir altyapı var” dedi. Hasan Köktaş, fiyat oluşumlarında maliyet ve kar dışında uluslararası risklerin de bir parametre olduğunu da kaydederek, şunları söyledi: “Paktlar, dostluk ve düşmanlıkların enerji içinde gelişmeye devam etmesi nedeniyle, maliyetler artabiliyor ve olması gerekenden daha yüksek enerji tüketilebiliyor.”

Nükleerde şimdilik yeni düzenleme yok

HASAN Köktaş, nükleer santral ihalesinin iptal edilmesinin ardından yeni bir düzenlemeye gidip gitmeyecekleri sorusuna da, “Burada iki unsur var. Biri mevzuat gereği lisanslandırma aşaması, bir de piyasa faaliyeti. Bizim işimiz kazanan belli olduktan sonra lisanslandırma ve piyasa faaliyet- lerindeki kısmı. Şu anda bunun önceki aşamasındayız” şeklinde yanıt verdi.

Mevzuatta değişikliğe gidilecek

HASAN Köktaş, elektrik, doğalgaz, petrol sektörlerine ait birincil ve ikincil mevzuatları da gözden geçirdiklerini aktararak, “Uygulamadaki sorunları ortadan kaldıracak yönde değişikliklere gidilecek. AB enerji faslıyla ilgili de AB müktesebatı çerçevesinde alınması gereken değişiklikleri düzenlemelerimize önemli ölçüde yansıttık. Petrolde şu anda Türkiye’de kullanılan ürünlerin tamamı AB’ye uygun” dedi.

Doğalgazda zam etkiliyor abone sayısı artmıyor

TÜRKİYE’de doğalgazın birçok bölgeye ulaştığını ancak abone sayısındaki artışın daha az olduğunu da dile getiren Hasan Köktaş, “Alternatif yakıtlara göre en avantajlı yakıtlardan biri doğalgaz. 52 milyon nüfusa ulaşacak kadar şebeke altyapısının yatırımı yapılmış durumda. Ama aynı oranda aboneye dönüşüm yok. Zam tartışmalarının olumsuz etkisi oluyor maalesef” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle