GeriEkonomi Enerjinin yıldızı parlıyor tekstile kan kaybı görünüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerjinin yıldızı parlıyor tekstile kan kaybı görünüyor

Türkiye’nin şirketlerinin gelecek haritasını çıkaran, ‘Hangi şirketlerin yıldızı parlayacak?, hangi sektörlerden geleceğin şirketleri çıkacak? Hangi sektörlerde performans düşüşü olacak?’ gibi sorulara yanıt arayan Gelecek 500 araştırmasına göre, iş dünyası geleceğin sektörleri olarak enerji, bilişim ve finansı görüyor.

Tekstilin kan kaybederek, 500 listesinden en fazla düşen şirkete ait sektör olacağını ifade eden CEO’lara göre, Turkcell gelecek listelerinde kesin yer alacak. Ağaoğlu ise, hızlı bir yükselişle Gelecek 500 arasına girecek.
Geleceğin lideri enerji
Tamamen online gerçekleşen, Capital ve Ekonomist dergilerinin kurduğu CEO Club’a üye 278 CEO’nun yanıt verdiği Gelecek 500’de öne çıkan noktalar şöyle:
İş dünyasına göre, geleceğin 500 büyük şirketi arasında enerji sektörü lider olacak. Gelecek 500 şirketi içinde yüzde 26.6 payla ilk sırada yer alacağı öngörülen enerjiyi yüzde 11.6 ile bilişim-teknoloji sektörü izliyor. Finans ise yüzde 8.4 ile üçüncü sırada yer alacak. Sağlık ve perakende de ilk 5’te yer alacak.
Tekstil kan kaybedecek
500 büyük listesinden gelecekte en çok hangi sektörden şirketin düşeceği sorulması üzerineyse,  CEO’ların yanıtı tekstil oluyor. Tekstil şirketlerinin kan kaybedeceğini düşünenlerin oranı yüzde 15.2 olurken, tur operatörlerinin düşeceğini düşünenlerin oranı da yüzde 8.6 oluyor. Çimento, inşaat malzemesi, giyim firmaları da 500’den düşecek sektörler arasında ilk 5’te yer alıyor.
Ağaoğlu listeye girer
Geleceğin ilk 500 şirketi arasında yer almasına kesin gözüyle bakılan şirketler arasında ilk sırada Turkcell yer alıyor. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu listesinde birinciliği kaptırmayan Tüpraş ise, bu listede ikinci sırada bulunuyor. Geleceğin şirketleri arasında, Garanti Bankası, Türk Telekom ve Enerjisa da yer alıyor.
Şu anda 500 büyük şirket içerisinde yer almayan ancak Gelecek 500’e girecek şirketler arasında ise, Ağaoğlu ilk sırada bulunuyor. Ağaoğlu’nu Akdöküm, Anel Telekom, Dasif, Defacto, Doğtaş izliyor.

‘Gelecek 500’ piyasada

GAZETECİ-yazar Mehmet Rauf Ateş’in yeni kitabı Gelecek 500 piyasaya çıktı. Geçmişin ve bugünün
500 büyük şirketi olmanın yanı sıra, 2023’de 500 büyük içinde yer almak isteyenlere, “Yeni Nesil Stratejileri” anlatan kitap, CEO’ların yanıt verdiği  bir anketi de içeriyor. Kitap, “Yeni Nesil Şirket Yaratma Stratejileri” sloganı ile yayınlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle