GeriEkonomi Enerjide yeni dönem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerjide yeni dönem

Enerji dağıtım şebekelerinin bir bölümünün 30 yıllığına özel sektöre devrini öngören ihalelerin sonuçlanan bölümü için sözleşmeler önümüzdeki günlerde imzalanacak. Aralarında Doğan Holding'in de bulunduğu özel sektör kuruluşlarının, dağıtım kanallarına yapacağı iyileştirme yatırımları ile Türkiye milyarlarca dolarlık enerji kaybından kurtulacak.

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (TEDAŞ) 25 dağıtım şebekesinin özel sektöre devri konusunda açtığı ihalelerin sonuçlanan 20'sinin sözleşmesi önümüzdeki günlerde imzalanıyor. Bölgesel dağıtım kanallarının 30 yıllığına özel sektöre devri sonucunda, dağıtım kanalları batı standartlarına ulaşabilecek. Böylece, yıllık milyarlarca dolara ulaşan enerji kaybının da önüne geçilebilecek.

Enerji dağıtımı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile ihaleleri kazanan firmaların sözleşme imzalaması ile aralarında Doğan Grubu'nun da bulunduğu Türkiye'nin önde gelen özel sektör girişimcilerince gerçekleştirilecek. İhaleleri kazanan firmalar, enerji dağıtımı için ayrı şirketler kuracaklar.

VERİMLİLİK ARTACAK

Enerji dağıtım şebekelerinin özelleştirilmesi ile birlikte, enerjide verimliliğin önemli miktarda artacağını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, mevcut durumlda enerji dağıtım müesseselerinin işletme giderlerinin ve kayıp-kaçak oranlarının çok yüksek olduğuna dikkat çekti. TEDAŞ, sonuçlandırdığı 20 ihale sonucunda, toplam 2.4 milyar dolarlık kaynak sağlayacak.

Buna göre, enerji dağıtım şirketi ihalelerinin A grubunda yer alan enizli, Aydın, Muğla, Kocaeli, Gebze bölgelerinden toplam 1 milyar 610 milyon dolarlık (338.2 trilyon lira) işletme hakkı devir bedeli alınacak.

B grubu içinde yer alan Balıkesir, Çanakkale,Zonguldak, Çankırı, Bartın, Karabük, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Sakarya, Bolu illerinde enerji dağıtım ihalesini alan şirketler işletme hakkı için 155 milyon doları peşin, geri kalanı birer yıl arayla 2 eşit taksitte toplam 310 milyon dolar ödeyecekler.

TEDAŞ, Afyon, Uşak, Burdur, Isparta, Samsun, Ordu, Sinop, Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Adıyaman'ın aralarında bulunduğu 5 bölgenin enerji işletme hakkını toplam 275 milyon dolara devredecek. İhaleyi kazanan firmalar 137.5 milyon doları peşin, geri kalan bölümü ise birer yıl arayla iki eşit taksitte ödeyecekler.

Konya, Karaman, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Yozgat, Sivas, Tokat, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun illerinin işletme hakkı da toplam 210 milyon dolara devredilecek.

Kim, hangi bölgeyi aldı?

İstanbul-Trakya: Doğan Holding-Çukurova-Tekfen

Bursa-Yalova: İhlas Holding

Ankara-Kırıkkale: Barmek-Fiba-ASO-KSTO

İzmir-Manisa: Süzer Holding-İzmaş

Tekirdağ-Kırklareli-Edirne: Korona

Denizli-Aydın-Muğla: Güç Enerji

Kocaeli-Gebze: Ceylan İnşaat

Konya Karaman: Koçoğlu-Ahmet Yıldız-Cevdet Çavuşoğlu-Selahattin Ural-Pakize Yıldız

Kırşehir-Nevşehir-Niğde-Aksaray: Yıldızlar-Semih Ofset-Uğur Yıldız-Yıllaz Yıldız-Hüseyin Yıldız

Yozgat-Sivas-Tokat: Eltes-Eya Elk-Çağser-Paksan-Usluel-Hüseyin Pak-Vedat Ahmet Şen

Trabzon-Rize,Artvin-Gümüşhane-Giresun: Doğan Holding-Fiba Holding-Barmek Holding-Tekser İnşaat

Balıkesir-Çanakkale: Korona Mühendislik

Zonguldak-Çankırı-Bartın-Karabük: Korona Mühendislik-İş Bankası

Eskişehir-Bilecik-Kütahya: Cıngıllı Holding-Enerji Pazarlama-Metal Sanayi

Sakarya-Bolu: Işık İnce Yapı Elemanları

Afyon-Uşak-Burdur-Isparta: Özerler Holding-İş Bankası-Göltaş-Aksu-Özer Konveyör

Samsun-Ordu-Sinop: Kurpa-Park Holding

Elazığ-Malatya-Tunceli-Bingöl: GAP İplik

Şanlıurfa: Suret-Özel İdare-Şanlıurfa Belediyesi-Sanayi ve Ticaret Odası

Kahramanmaraş-Adıyaman: Kipaş-Arsan-Matesa-Kurteks-Marteks-Cateks-Karsan-Çimteks-Nazar-Çavuşoğlu-Hazer-GüçsanYorumları Göster
Yorumları Gizle