‘Enerjide mahsuplaşma’ çıktı, Bakan ‘vatandaşa yansımaz’ sözü verdi

Hürriyet Haber
17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji KİT’lerinin borç ve alacaklarının mahsup edilmesiyle ilgili kanun tasarısı dün akşam TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanun, enerji alanında faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarından BOTAŞ, EÜAŞ ve bağlı ortaklıkları, TEİAŞ, TETAŞ ve TEDAŞ ile sermayesinin tamamı Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye ait dağıtım şirketlerini kapsıyor. TEDAŞ hariç olmak üzere, kanun kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarının, düzenlemenin yayımından önceki ay sonu itibariyle birbirlerine olan ödenmemiş borç ve alacakları, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve Doğal Gaz Piyasası Kanunu kapsamında hesaplanan fer’iler terkin edilerek TEDAŞ’a devredilecek ve aynı kuruluşa ilişkin borç ve alacaklar netleştirilerek muhasebeleştirilecek. Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş olan; il özel idareleri, belediyeler ve ibadethanelerin aydınlatma bedelleri ile köylerin içme suyuna ilişkin elektrik kullanım bedeli borçlarının tamamı fer’ileri terkin edilerek TEDAŞ tarafından üstlenilecek.

Sadeleştirme yaptık

Eleştirilere yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji KİT’leri arasındaki mahsup işleminde nakdi bir ödemenin söz konusu olmayacağını söyledi. Yıldız, “Enerji KİT’lerinin birbirleriyle olan nakit akışlarında da değişiklik söz konusu değildir. Burada yalnızca bir sadeleştirme söz konusudur” dedi. Yıldız, mahsuplaşmaya ilişkin düzenlemenin vatandaşa vergi olarak yansımayacağını belirterek, mahsuplaşma sonucunda vergi borcunun, ana parası silinmeden TEDAŞ’ın bilançosuna devredilmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı