GeriEkonomi Enerjide hizmet anlaşması imzalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerjide hizmet anlaşması imzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Avrupa ile Türkiye arasında elektrik enerjisi köprüsü kurulduğunu bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Elektrik İletim Sistemi'nin, Avrupa Elektrik İletim Sistemi'ne bağlantısı için Tamamlayıcı Teknik Çalışmalar Projesi adı ile bilinen Hizmet Anlaşması, Brüksel'de imzalandı.

Anlaşma ile Türkiye ile Avrupa arasında elektrik enerjisi alışverişi yapılmaya başlanacak.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, imzalanan anlaşma ile Türk Elektrik İletim Sistemi'nin Avrupa Elektrik İletim Sistemi ile aynı kalitede olduğunun belirlendiğini ifade ederek, Türkiye-Avrupa Elektrik İletim Bağlantısı için, Avrupa Birliği tarafından TEİAŞ'a 1.5 milyon euroluk hibe mali kaynak sağlandığını açıkladı.
Bakan Güler, Türkiye ile Bulgaristan arasında 2 adet 400 kw'lık bir hattın işletmeye hazır olduğunu, Türkiye Yunanistan arasında da 400 kw'lık hattın çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Türk Yunan İletim Hattı'nın 2006 yılında işletmeye açılacağını söyledi.

Bu kapsamda, Türkiye ile Romanya arasında denizaltı iletim kablosu için çalışmaların devam ettiğini de kaydeden Güler, yapılan anlaşmanın Türkiye açısından son derece önemli olduğunu ve AB yolunda bir teknik girişimin daha istenilen biçimde sonuçlandırıldığını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle