GeriEkonomi Enerji Yatırımları'ndan kredi sözleşmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji Yatırımları'ndan kredi sözleşmesi

Koç Grubu tarafından kurulan Enerji Yatırımları A.Ş'nin, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Standard Bank ve Vakıfbank'ın lider düzenleyici, Halkbank'ın ise düzenleyici olarak yer aldığı konsorsiyumla proje finansmanı kredisi sözleşmesi imzaladığı bildirildi.

Garanti Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye'de bugüne kadar özel bir şirket tarafından temin edilen en yüksek tutarlı proje finansmanı kredisi olma özelliği taşıyan 1,8 milyar dolar tutarındaki sözleşmenin” taraflarca 21 Ocak Cumartesi günü imzalandığı duyuruldu. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“2005 yılında gerçekleştirilen en önemli özelleştirmelerden biri olan Tüpraş'ın yüzde 51'ini temsil eden hisselerin, Koç Holding (yüzde 75), Aygaz (yüzde 20), Opet (yüzde 3) ve Shell (yüzde 2) ortaklığıyla kurulan Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından satın alınması için sağlanan finansman kapsamında, Tüpraş'tan Enerji Yatırımları'na ödenecek kar paylarının temel nakit akışını oluşturduğu yapıda şirket ortaklarının herhangi bir kefalet veya garantisi bulunmuyor.”
2,5 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli ve ortalama vadesi 7 yıla yakın olan kredide bankaların katılımının Garanti Bankası 400 milyon dolar, Vakıfbank 400 milyon dolar, Akbank 350 milyon dolar, İş Bankası 350 milyon dolar, Halk Bankası 200 milyon dolar ve Standard Bank 100 milyon dolar olarak gerçekleştiği aktarıldı.
Açıklamada, “Konsorsiyum bankalarının yetkilileri, Türkiye'nin en önemli kuruluşlarından biri olan Tüpraş'ın Koç Grubu liderliğinde bayrağı daha da ileri taşıyacağına dair inançlarının tam olduğunu belirtti. Yüzde 95'e yakınını Türk bankalarının oluşturduğu konsorsiyum, bu tutarda ve bu özellikte bir finansmanla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu duyuyor” denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle