GeriEkonomi Enerji tasarruflu lamba satışları arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji tasarruflu lamba satışları arttı

Elektrik fiyatlarına kademeli olarak zam yapılması sonucu, elektrik tasarrufu sağlayan ampullerin satışının önemli oranda arttığı bildirildi.

Tasarruflu ampul satıcısı Veysel Bulu, fiyatlarına yapılan zamlardan sonra vatandaşın bu tür ampullere büyük ilgi göstermeye başladığını ve tasarruflu ampul satışlarının önemli oranda arttığını kaydetti.

Bulu, tasarruflu ampullerin, hem daha fazla ışık verdiğini, hem de dışarı fazla ısı yaydıkları için daha çevreci olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Artık evlerde ve iş yerlerinde akkor flamalı lambalar yerine, elektronik kontaklı tasarruf ampulleri kullanılıyor. Elektrik fiyatlarına zam yapılmasıyla birlikte, tasarruflu ampul satışlarımız giderek artmaya başladı. İki ay önce günde 30 ile 50 adet tasarruflu ampul satarken, şimdi günde 250 ile 300 adet tasarruflu ampul satıyoruz. Bazı kamu kuruluşları da bizden toplu halde tasarruflu ampul satın alıyor.”

Bulu, bazı firmaların tasarruflu ampul satışlarını artırmak için fiyatlarda indirim yaptığını da kaydederek, “Biz bir markanın 3 değişik tipteki ampulünü 10 YTL'den satıyoruz. İndirimli satışlar büyük ilgi görüyor” diye konuştu.

ÖNEMLİ ORANDA TASARRUF SAĞLIYOR

Tasarruflu ampul üretiminde önemli bir pazar payına sahip olan Osram Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Erol Kırılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enerji tasarruflu ampullerin flamalı akkor ampullere oranla, hem daha az elektrik tükettiğini, hem de atmosfere daha az karbondioksit gönderdiğini belirtti.

Kırılmaz, şunları söyledi:
“Avrupa Birliğinde de enerji tasarrufu yapmak ve aydınlatma yoluyla atmosfere salınan karbondioksit emisyonunu azaltmak için, klasik lambaların piyasadan tamamen kaldırılarak, enerji tasarruflu lambaların kullanımına geçilmesi gündemde. 10 bin enerji tasarruflu lambanın akkor lamba yerine kullanılması halinde, yılda 800 bin kwh enerji, 400 ton karbondioksit emisyonu tasarrufu sağlanabilmekte. Türkiye'de tahmini toplam 18 milyon konutta ortalama 5 adet 100 vatlık akkor filamanlı standart lambanın, 20 vat gücündeki enerji tasarruflu lambayla değiştirilmesi halinde, yılda Atatürk Barajının yıllık elektrik üretiminin yüzde 80;ine yakını oranında bir tasarruf sağlamak mümkün olacaktır.”
Kırılmaz, enerji tasarruflu lambaların aynı aydınlatma kalitesinde yüzde 80 enerji tasarrufuyla hem çevreye katkı yaptığını, hem de elektrik faturasında önemli maliyet indirimi sağladığını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle